Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mezi zajatci po údajném pokusu o svržení režimu ve Venezuele jsou i dva Američané, tvrdí Maduro

Venezuelský prezident Nicolás Maduro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Venezuelský prezident Nicolás Maduro. | foto: Reuters

CARACAS Venezuelský prezident Nicolás Maduro v televizním projevu prohlásil, že úřady při nezdařeném pokusu o vpád do země a svržení režimu zajaly 13 "teroristů“, včetně dvou amerických občanů, které popsal jako žoldnéře. Uvedla to ve středu agentura Reuters.

Maduro také předvedl pasy a další doklady dvou zaměstnanců floridské firmy Silvercorp, jejíž vlastník se podle Reuters ještě dříve přihlásil k odpovědnosti za nezdařenou akci.

Venezuelská vláda v neděli oznámila, že odrazila pokus o námořní invazi z Kolumbie organizovaný Spojenými státy. Tvrdila, že osm najatých žoldnéřů zabila a zajala agenta americké protidrogové agentury DEA.

Reuters ve zprávě o Madurově vystoupení v televizi označil zajaté Američany za Lukeho Denmana a Airana Berryho, v jiné zprávě ale Berrymu přisoudil křestní jméno Aaron. Šlo o zprávu, podle které se k nezdařenému pokusu o Madurovo svržení přihlásil americký válečný veterán, bývalý příslušník speciálních sil Jordan Goudreau, který na Floridě vede bezpečnostní firmu Silvercorp. „Pracovali se mnou. Jsou to moji kluci,“ řekl po zajetí Berryho a Denmana.

Oba Američané byli zadrženi v pondělí, při následné razii na komplice nedělního pokusu o invazi. Pravděpodobně jsou zadržováni ve věznici vojenské rozvědky, napsal Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s celou záležitostí.

Pochyby opozice

Opoziční vůdce Juan Guaidó zpochybnil vládní verzi nedělních událostí. Maduro se podle něj snaží odlákat pozornost od jiných problémů, včetně krvavé vězeňské vzpoury či bitvy zločineckých gangů v Caracasu.

Štáb opozičního vůdce v prohlášením popřel tvrzení médií, že si prý najal Silvercorp k násilnému odstranění Madura. Ujistil, že se Silvercorp neudržoval žádné vztahy, ani nenese odpovědnost za akci. Vybídl také k respektování lidských práv zajatců.

Americký představitel, který si nepřál být jmenován, ujistil, že americká vláda nebyla do incidentu zapletena, napsal Reuters a dodal, že podle jiného zdroje, obeznámeného s analýzami zpravodajských služeb, ani americké tajné služby neměly se vpádem do Venezuely nic společného.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...