Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odmítněte Klausovu výjimku, žádají sudetští Němci Merkelovou

Svět

  21:40aktualizováno  28. října 8:00
MNICHOV - Sudetští Němci žádají kancléřku Angelu Merkelovou, aby odmítla výjimku z Listiny základních práv Evropské unie, kterou kvůli ratifikaci lisabonské smlouvy o reformě EU požaduje český prezident Václav Klaus. Sudetští Němci to považují podle agentury DPA za nepřijatelné.

Sudetští Němci - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Klaus trvalou výjimku pro Česko žádá kvůli obavě z prolomení takzvaných Benešových dekretů a z možných majetkových nároků Němců vysídlených z Československa po druhé světové válce.

Podle Johanna Slezaka z vedení Sudetoněmeckého krajanského sdružení je ale "jednoduše nepřijatelné", aby byly výjimkou pro Českou republiku dodatečně potvrzovány "zločiny proti lidskosti" na sudetských Němcích a německých vojácích.

Slezak podle DPA zdůraznil, že vysídlenci se vzdali "pomsty a odplaty", "jejich naděje ale směřovaly k Evropě, která chrání základní práva všech občanů".

Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt se už dříve vyjádřil, že považuje Klausův požadavek za omezování lidských práv sudetských Němců a za "cynickou hru s osudy milionů lidí, zbavených práv, vyhnaných a mnohdy zavražděných, a jejich potomků".

Maďaři chtějí výjimku blokovat

Česko je poslední zemí "sedmadvacítky", která lisabonskou smlouvu ještě neratifikovala. Schválili ji sice čeští zákonodárci, chybí ale podpis prezidenta.

Ten si dal podmínku, že si Praha musí dojednat výjimku z Listiny základních práv EU, jakou mají Polsko a Británie; listina by se po vstupu smlouvy v platnost stala právně závaznou.

O podobě výjimky mají jednat šéfové států EU na summitu, který začíná ve čtvrtek v Bruselu. Podle českého ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho nebudou Benešovy dekrety ve výjimce vůbec zmíněny.

Pokud by byly, pohrozilo již dříve Maďarsko, že takovou výjimku zablokuje. Slovensko zase požadovalo, aby se netýkala jen Česka a aby Slováci měli stejnou právní ochranu ve věci dekretů jako Češi.

Smlouvu posuzuje Ústavní soud

Ať se unie dohodne na jakékoli podobě případné výjimky, Klaus nemůže ratifikaci lisabonské smlouvy stvrdit svým podpisem, dokud český ústavní soud nerozhodne, zda je dokument v souladu s českým ústavním pořádkem.

Ústavní soudci dnes přezkoumávání smlouvy odročili na 3. listopadu, kdy by mohli vyhlásit svůj nález.

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...