Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odstraňte sochy bílého Ježíše. Jsou jen ukázkou bílé nadvlády, tvrdí aktivista

Socha Ježíše | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Ježíše | foto: Martina Doležalová, HedvabnaStezka.cz

NEW YORK/ PRAHA Americký aktivista Shaun King se nechal v pondělí slyšet, že veškeré sochy představující Ježíše jako bílého muže by měly být odstraněny. Jsou prý důkazem nadvlády bílé rasy, tvrdí podporovatel hnutí Black Lives Matter.

„Když se chtěl podle Bible Ježíš se svou rodinu schovat a zapadnout, hádejte kam šel? Do EGYPTA! Nikoliv do Dánska,“ napsal na sociální síť Twitter pročernošský aktivista Shaun King. „Strhněte ty sochy,“ dodal podle serveru Newsweek.  

Podle Kinga většina historiků věří, že Ježíš vypadal jako lidé, kteří v jeho době na Blízkém východě žili. Je proto přesvědčen, že křesťanská interpretace bílého muže je mylná a veškeré sochy, které ho jako takového představují, by měly být odstraněny. Stejně tak vitráže či náboženské ikony. 

„Všechny formy umění, které představují Ježíše jako bílého muže, jsou jen důkazem bílé nadvlády a rasistickou propagandou,“ napsal King. Také nasdílel obrázek Ježíše s tmavou pletí, která se objevila v roce 2002 a kterou akademici považují za příhodnější než ty, které ho vykreslují jako Evropana. 

Jeho slova nemusela dlouho čekat na reakce z druhé strany politického spektra. Mezi prvními reagovala advokátka zastupující amerického prezidenta Donalda Trumpa Jenna Ellisová, která na Twitteru uvedla, že by se nedivila, pokud by někdo chtěl zrušit křesťanství úplně.

„Běloši potřebují bílého Ježíše,“ odpověděl jí na to King. „Zaútočte na jejího bílého Ježíše a zaútočíte na její víru samotnou,“ dodal.

Fenomén ničení a odstraňování soch se v americké společnosti objevil opět poté, co byly zahájeny protesty proti rasové nerovnosti a policejní brutalitě, které odstartovalo usmrcení černocha George Floyda americkým policistou z 25. května. 

Přestože primárním cílem demonstrantů jsou sochy, které vzdávají hold generálům a vojákům jižanských států, jež podporovali otrokářství, postupně začínají být ničeny i sochy osobností spojených s prvopočátky Spojených států.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...