Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Britský premiér Johnson chce pro boj s rasismem zřídit zvláštní komisi

Britský premiér Boris Johnson během projevu ohledně vývoje koronavirové pandemie v zemi. foto: ČTK/AP

Londýn - Britský premiér Boris Johnson nechá zřídit zvláštní komisi, která se bude zabývat rasovou nerovností v Británii. Napsal to v článku, který v pondělí zveřejnil list The Daily Telegraph. V Británii se v posledních týdnech konala řada demonstrací proti rasismu a policejnímu násilí, které se do země přelily z USA. Jedna konkrétní fotografie ze sobotního protestu se v pondělí dostala na titulní stranu mnoha novin.
  14:13

Demonstraci krajní pravice v Londýně provázely násilnosti, na Trafalgarském náměstí létaly vzduchem lahve

„Je toho mnoho, co ještě musíme udělat. A my to uděláme. Je načase, aby vznikla vládní komise napříč ministerstvy, která by se zabývala všemi aspekty nerovnosti - v zaměstnání, zdravotnictví, vzdělávání a všech dalších oblastech života,“ napsal Johnson. Mnoho bližších detailů ke komisi ale neposkytl.

Premiér v článku reagoval mimo jiné na sobotní události v Londýně, kde se sešli příznivci krajní pravice s údajným cílem ochránit pomníky před vandaly. O týden dříve totiž v hlavním městě demonstranti poškodili pomník válečného premiéra Winstona Churchilla. Napsali na něj, že „byl rasista“. Protest v sobotu ale provázely výtržnosti a střety pravicových radikálů s příznivci hnutí Black Lives Matters (Na černošských životech záleží) i s policií. Policisté zadrželi 113 lidí.

Velkou pozornost si vysloužila v britských médích fotografie černošského...
Londýnské protesty

Johnson v příspěvku v The Daily Telegraph odsoudil „krajně pravicové gaunery“ a „rváče“. „Upřímně bylo ale absurdní a odsouzeníhodné, že soše Winstona Churchilla vůbec hrozilo možné nebezpečí útoku,“ dodal premiér. Svého předchůdce z let 1940 až 1945 a 1951 až 1955, o němž napsal životopisnou knihu, označil za „hrdinu“. V boji s rasismem je podle Johnsona nutné se soustředit na „podstatu“ problému a ne na „symboly“.

Tisíce lidí v Londýně vyjadřovaly solidaritu s protesty v USA, Johnson jejich chování ‚naprosto chápe‘

Velkou pozornost si vysloužila v britských médích fotografie černošského demonstranta, který odnáší do bezpečí zraněného bělocha z opačného tábora. Řada britských novin ji v pondělí zveřejnila na titulních stranách a zachyceného muže označila za „hrdinu“ i „milosrdného samaritána“.

Vyfotografovaný muž, Patrick Hutchinson, stanici BBC řekl, že zraněný, kterého na fotografii nese, upadl na zem při potyčce. Hutchinson a jeho přátelé se mu rozhodli pomoci.

„Ten chlapík skončil na zemi a tihle kluci (Hutchinsonovi přátelé) k němu spěchali, aby zabránili tomu, že jej lidé ušlapou,“ řekl muž z fotografie. „Neskončilo by to dobře, kdybychom nezasáhli... Neměl jsem na mysli nic jiného, než ho dostat do bezpečí,“ uvedl. „Zabránili jsme tomu, aby někoho zabili,“ dodal Hutchinson.

Vlna protestů proti rasismu a policejnímu násilí se do Evropy přelila ze Spojených států, kde se začalo demonstrovat v reakci na květnovou smrt černocha George Floyda. Ten zemřel při zatýkání ve městě Minneapolisu poté, co mu bělošský policista, který nyní čelí obvinění z vraždy, klečel několik minut na krku.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat