Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 24 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Johnsonův poradce Cummings v tom není sám. Jen v Anglii nedodržuje karanténu polovina lidí s příznaky

Lidé na londýnském mostě Millenium Bridge. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé na londýnském mostě Millenium Bridge. | foto: ČTK

Londýn Podle vědeckých poradců britské vlády sotva polovina lidí, kteří vykazují příznaky nemoci covid-19, zůstává alespoň týden doma. Lidé nerespektují doporučení ze strany vlády, ale zároveň podle expertů selhává i systém chytré karantény, který byl v Británii zaveden tento týden.

Jak uvádí deník The Guardian, tak jen zhruba polovina občanů Spojeného království dodržuje doporučení vlády, respektive nařízení, která vyplývají z testování v rámci chytré karantény. Ta má podle vědců zabránit dalšímu šíření koronaviru a také vzniku nových ohnisek. Podle odborníků ale zatím systém, který vláda Borise Johnsona zavedla tento týden, selhává.

Sledování ministerstva zdravotnictví ukázalo, že jen zhruba padesát procent obyvatel Británie dodržovalo v dubnu povinnou izolaci. Podle vládní vědecké poradní skupiny pro mimořádné situace (Sage) je nutné okamžitě přijít s řešením, jak lidi přimět, aby povinnou karanténu dodržovali, zvláště pokud jsou u nich patrné příznaky nemoci.

Závěry se objevily v posledních dokumentech a také v publikovaných zápisech ze schůzí skupiny Sage. V rámci Sage v průběhu měsíců od začátku pandemie v Evropě postupně rostlo napětí kvůli tomu, že počet nakažených i obětí rostl rychleji, než se čekalo. Poradní orgán pak 13. března doporučil, že by vláda měla co nejdříve vydat doporučení, aby se lidé pokud možno nestýkali a snažili se ochránit starší a zranitelnější generaci.

O tři dny později už ale skupina Sage své doporučení pozměnila, protože se ukázalo, že by v Británii mohlo přibývat až 10 tisíc případů za den. Vědečtí poradci tak vládě doporučili přísnější omezení pohybu a dodali, že je nutné výrazně zvýšit počet testů za den.

Zvláštní poradce premira Dominic Cummings míří na zasedání vlády kvůli hrozbě...

Zvláštní poradce premira Dominic Cummings míří na zasedání vlády kvůli hrozbě koronaviru.

Na dalším setkání poradního orgánu 18. března dospěli odborníci k závěru, že bude co nejdříve nutné zavřít školy, aby se v celé zemi nepřehltily jednotky intenzivní péče. V té době Sage varoval, že se Spojené království nachází pouze několik týdnů za Itálií v takzvané pandemické křivce. „Pokud bude třeba tímto způsobem zasáhnout, bylo by nejlepší to udělat co nejdříve,“ uvedli odborníci v doporučení premiérovi Johnsonovi. Ten pak školy skutečně ještě ten den nechal zavřít, připomíná The Guardian.

Poradci britské vlády podle dostupných informací vyjádřili obavy o fungování trasování kontaktů nakažených a chytré karantény obecně. Aby tento systém fungoval, muselo by podle vědců být do 48 hodin od zjištění nákazy (nebo projevů příznaků) u daného člověka vystopováno minimálně osmdesát procent jeho kontaktů mimo domov. To by znamenalo, že na každý případ nemocného pacienta by lékaři museli otestovat zhruba třicet lidí. Ve spojení s nevůlí občanů dodržovat nařízenou karanténu by tento systém nemusel být zdaleka tak účinný, jak se očekává.

Šesti ze čtyřiatřiceti zasedání Sage od začátku pandemie se zúčastnil i vládní poradce, kterému se přezdívá také „pan Brexit“, Dominic Cummings. Podle hlavního vládního vědeckého poradce sira Davida Kinga by ale jakékoliv jednání poradních orgánů v takovýchto situacích mělo být absolutně apolitické, což Cummingsova přítomnost výrazně narušovala.

Cummings se zřejmě také několikrát dopustil porušení karantény. V době, kdy s koronavirem bojoval premiér Johnson, byl spatřen pravděpodobně se svým synem ve městě Durham, to se nachází více než 400 kilometrů daleko od jeho bydliště v Londýně. Cummings navíc v té době vykazoval příznaky koronaviru. Podle dostupných informací byl Johnsonův poradce v Durhamu na návštěvě svých rodičů v době, kdy samotná vláda důrazně doporučovala cestovat jen v nejnutnějších případech. 

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
Projektant Elektro Junior VVN BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč