Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Premiér Boris Johnson dostal pověření od královny. Čeká ho vítání v Downing Street 10

Svět

  16:40
LONDÝN/PRAHA - Alexander Boris de Pfeffel Johnson známý především pod svým druhým jménem se ve středu stal 55. premiérem Velké Británie. Rozhodovat bude o rozpočtu 23 bilionů korun, 150 tisících vojácích a i o případném použití jaderných zbraní. V pozici předsedy vlády ve středu odpoledne vystřídal Theresu Mayovou.

Královna Alžběta pověřila Borise Johnsona sestavením vlády. foto: Reuters

Klasickým aspektem střídání premiérů v Downing Street 10 je rozhodně rychlost, se kterou vše probíhá. Spojené království Velké Británie a Severního Irska bývá tradičně bez premiéra jednu hodinu. A nejinak tomu bylo i letos.

Odcházející premiérka Theresa Mayová ještě ve středu odpoledne absolvovala poslední interpelace v parlamentu. Poslanci, kteří třikrát odmítl její návrh na dohodu o brexitu a prakticky způsobili její odchod, Mayové ve stoje tleskali za odvedenou práci a premiérku v její poslední pracovní den dojali k slzám.

Nový premiér Británie Boris Johnson během prvního projevu.
Theresa Mayová se loučí s úřadem

Premiérka následně zamířila do Buckinghamského paláce, sídla královny. Jako tradičně Mayová předala do královniných rukou svou rezignaci s doporučením případného nástupce, který by měl dle jejího soudu potenciál získat dostatečnou podporu v Dolní sněmovně. Jde o tradici, která se odehrává i v případě, že premiérova strana prohraje volby a předseda vlády tak musí navrhnout královně jako svého nástupce šéfa opozice.

Následně se do Buckinghamského paláce dostavil nominovaný nástupce – tedy v tomto případě Boris Johnson. Povolán byl dle zvyku královniným soukromým tajemníkem Edwardem Youngem. Královna Alžběta II. následně na soukromé audienci často nazývané „líbání rukou“ Johnsona vyzvala k vytvoření nové vlády Jejího Veličenstva.

Královna Alžběta II. vítá novou britskou premiérku Theresu Mayovou.

Královna Alžběta II. vítá novou britskou premiérku Theresu Mayovou.

Například Tony Blair ve svých pamětech vzpomíná, že mu jeden z pracovníků Buckinghamského paláce před schůzkou s královnou řekl: „ve skutečnosti při ceremoniálu líbaní rukou nelíbáte královniny ruce, ale jen se o ně lehce otřete rty“. Prý ale stačí i podání ruky.

Boris Johnson tak ve středu dorazil za královnou jako „pan Johnson“, ale odcházel z královniných komnat jako „premiér Johnson“. Pro královnu nebyla ceremonie s Johnsonem ničím neobvyklým, ostatně se stal již jejím 14. předsedou vlády. Prvním byl Winston Churchill.

Z Buckinghamského paláce Johnson zamířil v neprůstřelném jaguáru do svého nového bydliště – Downing Street 10, kde se poprvé obrátil k médiím jako předseda vlády. U bydliště premiéra v malé boční ulici na něj již v průběhu odpoledne netrpělivě čekaly desítky zahraničních a britských novinářů, kteří zároveň sledovali i odchod premiérky Mayové.

Theresa Mayová s manželem se loučili v Downing Street 10.

Theresa Mayová s manželem se loučili v Downing Street 10.

Na každého z premiérů v historii Británie se vzpomíná i podle jejich prvních slov z Downing Street. Theresa Mayová hovořila o „pálících nespravedlnostech“, Margaret Thatcherová přednesla část modlitby a Gordon Brown připomněl své motto: „Zkusím maximum.“

„Skládám poklonu statečnosti a trpělivosti mé předchůdkyně, její hluboký smysl pro veřejnou službu, ale i přes její snahy doma i v zahraničí zůstávají pesimisté,“ řekl směrem k novinářům Johnson před ikonickými dveřmi zatímco se z ulice ozývalo bučení Londýňanů. „Vyjednáme novou a lepší dohodu (o brexitu),“ dodal Johnson s tím, že „kritici se mýlí.“

Premiérově projevu naslouchala i jeho přítelkyně Carrie Symondsová, která by...

Premiérově projevu naslouchala i jeho přítelkyně Carrie Symondsová, která by ses ním měla nastěhovat do Downing Street 10.

Vítání v Downing Street 10

Následovat bude za zavřenými dveřmi tradiční setkání se zaměstnanci Downing Street, které většina české populace zná především díky scéně z filmu Láska nebeská, při níž se Hugh Grant v roli předsedy vlády setká se svou budoucí láskou. Podle odborníků, přestože nejde o důležitý moment, se většina premiérů se snaží vyvolat v podřízených dobrý dojem.

Zbytek večera stráví Boris Johnson pravděpodobně jednáním s poradci, náměstky a tajemníky, kteří jej musí zasvětit do povinností premiéra. Nejde totiž jen o záležitosti vlády, ale také o samotné stěhování premiéra do Downing Street 10, musí tak být informován o nákladech a nutných záležitostech nemovitosti.

Součástí porad bývají i bezpečnostní otázky, se kterými nového předsedu vlády tradičně seznamí vedení armády, národní bezpečnostní poradce vlády a šéfové tajných služeb Mi5 a Mi6.

Po těchto briefinzích musí premiér napsat nový dopis velitelům jaderných ponorek, jak se zachovat při případném jaderném útoku.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat