29. března 2018 10:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odveta Moskvy za vyhoštění diplomatů. Ruské ministerstvo navrhne uzavřít konzulát USA, píše list

Velký kremelský palác v Moskvě je sídlem ruského prezidenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velký kremelský palác v Moskvě je sídlem ruského prezidenta. | foto: pixabay.com

MOSKVA Ruské ministerstvo zahraničí navrhne Kremlu zavřít americký konzulát v Petrohradu v odvetě za uzavření ruského konzulátu v Seattlu. Napsal to ve čtvrtek ruský list Izvestija. Uzavření ruského zastoupení v Seattlu nařídil počátkem týdne Bílý dům spolu s vyhoštěním 60 ruských diplomatů v reakci na kauzu otráveného ruského agenta Sergeje Skripala v Británii.

Americká diplomacie reagovala na chemický útok na jihu Anglie vyhoštěním Rusů z ambasády ve Washingtonu, z konzulátu v New Yorku a ze stálé ruské mise při OSN. Kromě toho má být s platností od příštího týdne uzavřen ruský konzulát v Seattlu.

Rusko podle očekávání odpoví stejným krokem. Na ministerstvu zahraničí ale podle Izvestijí zvažují, který z amerických konzulátů by měl být uzavřen - ve Vladivostoku, v Jekatěrinburgu nebo Petrohradu.

Volba prý padla na poslední z nich, protože právě ve druhém největším ruském městě Američané tento krok pocítí nejsilněji. Ruské velvyslanectví ve Washingtonu dokonce na twitteru uspořádalo anketu, v níž se 47 procent hlasujících vyslovilo právě pro Petrohrad.

Třiatřicetiletá Julija Skripalová. Dcera bývalého dvojitého agenta.
Policista u hřbitova, kde se nachází hrob Skripalovy ženy.

Osud petrohradského konzulátu USA ale není definitivně zpečetěn, upozorňuje ruský list. Poslední slovo bude mít prezident Vladimir Putin, který nemusí k doporučení ministerstva zahraničí přihlížet.

O připravovaných odvetných krocích Moskvy vůči zemím, které vypověděly ruské diplomaty, ve čtvrtek podle TASS na tiskové konferenci hovořila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Prohlásila, že příslušná opatření se zvažují a že v brzké době je Moskva zveřejní.

„Dozvíte se o formě i obsahu opatření, až bude vše připraveno,“ řekla Zacharovová. „Opakuji, stane se tak brzy,“ dodala. K rozsahu odvetného kroku pouze řekla, že nemusí ve smyslu oko za oko přesně odpovídat na reakci západních zemí. „To není tak důležité, nezaměřujeme se na to. Naše opatření bude přiměřené,“ vysvětlila.

Moskva podle Zacharovové nepochybuje o tom, že Británie společně s USA využily Skripalova případu k jednotně organizovaným akcím proti Rusku. Uvedla také, že Rusko dobře rozumí tomu, jak Londýn s Washingtonem nelidsky zatlačily na své spojence, protože Američané s Brity zneužili principy solidarity a jednotné zahraniční politiky.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.