Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Omezit dávky pro migranty a pohyb po EU, dožaduje se Cameron pro Británii

Evropa

  11:26aktualizováno  14:29
LONDÝN - Britský premiér David Cameron v úterý vyzval k omezení volného pohybu osob uvnitř Evropské unie a k omezení sociálních dávek pro občany EU přicházející do Británie. Předseda britské vlády to řekl v projevu o požadavcích reforem unie, které jsou podmínkou pro setrvání Británie v EU před nadcházejícím referendem o členství v unii.

Britský premiér David Cameron. foto: Reuters

Podle Camerona je zapotřebí omezit nejen příliv migrantů do Evropské unie, ale i pohyb osob uvnitř bloku. Británie proto požaduje, aby se volný pohyb osob nevztahoval na nové členské země unie, dokud se jejich ekonomika výrazněji nepřiblíží úrovni britské ekonomiky. Londýn rovněž chce odstranit „nedostatky“, jako je například pravidlo, jež usnadňuje občanům EU přivést si do Británie manželku či manžela, kteří nemají evropské občanství.

David Cameron a Jean-Claude Juncker v Bruselu.
Britský premiér David Cameron při summitu EU.

Britská vláda také chce omezit počet občanů EU pobírajících britské dávky. Již dříve navrhla, aby občané zemí EU unie v Británii, kteří nenajdou po šesti měsících zaměstnání, ztratili právo na pobyt v zemi. Nyní Cameron prosazuje, aby občané EU pracující v Británii mohli pobírat přídavky a mít daňové úlevy až poté, co budou v zemi pracovat čtyři roky a tedy čtyři roky budou přispívat do místního sociálního systému.

Cameron v projevu zopakoval, že je zastáncem setrvání Británie v Evropské unii v případě, že budou přijaty příslušné změny. Vyloučil ale současně, že by se v Británii mohlo uskutečnit nějaké druhé referendum o setrvání v EU. Kolegy z Evropské unie vyzval, aby vzali v úvahu, že mají jen jednu šanci na změny.

Kontroverzní Cameron

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas označil slova Davida Camerona za vstup do jednání, část jeho požadavků, která se dotýká základních svobod, má ale komise předběžně za „vysoce problematické“.

Patří mezi ně především představa předsedy britské vlády o omezení volného pohybu občanů EU. „Některé věci jsou vysoce problematické, protože se dotýkají základních svobod našeho vnitřního trhu. Přímé rozlišování mezi občany EU do této kategorie jasně spadá,“ řekl mluvčí.

Cameron představil britský návrh v dopise adresovaném předsedovi unijních summitů Donaldu Tuskovi, s oslovením „Drahý Donalde“. Tusk už na Twitteru potvrdil jeho přijetí a uvedl, že v příštím týdnu ve věci zahájí dvoustranné konzultace s představiteli členských zemí osmadvacítky a europarlamentem.

Jiné části návrhů britského premiéra předběžně vypadají proveditelně, například snahy o posílení role národních parlamentů, uvedl Schinas.

O něco složitější podle něj nejspíš bude vyhovět Cameronově snaze o to, aby se na Británii nevztahovala slova o „stále těsnější unii“ z evropských smluv nebo o úpravu vztahů mezi členy eurozóny a státy, které eurem neplatí.

Věcí by se měl zabývat prosincový summit Evropské unie, jak ostatně v dopise poznamenal i sám Cameron. „Je mým cílem dosáhnout dohody co nejdříve, ale prioritou je její správný obsah,“ napsal Tuskovi.

Novou podobu vztahů s EU chce Cameron dojednat před tím, než do konce roku 2017 vypíše referendum o dalším setrvání své země v unii tak, jak před květnovými parlamentními volbami jeho konzervativci slíbili britským voličům.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...