Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

OPCW: Sýrie splnila závazek, zničila výrobny chemických zbraní

Lachdar Brahímí, zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii, na cestě na schůzku se syrským prezidentem Bašárem Asadem  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lachdar Brahímí, zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii, na cestě na schůzku se syrským prezidentem Bašárem Asadem | foto: Reuters

DAMAŠEK  Sýrie zničila své deklarované provozy na výrobu chemických zbraní. Splnila tak v termínu první krok chemického odzbrojení, dalším je zničení chemikálií. Sýrie se má podle dohody zbavit chemického arzenálu do poloviny příštího roku. O ukončení první fáze ve čtvrtek informovala Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která na odzbrojení dohlíží.

Ve své zprávě OPCW uvádí, že její specialisté prohlédli 21 z 23 deklarovaných provozů, v nichž Sýrie zbraně vyráběla nebo mísila. Na dvě místa se z bezpečnostních důvodů inspektoři dostat nemohli. Zařízení z těchto továren prý bylo ale předem převezeno do oblastí, které kontroluje armáda, a tam ho OPCW prověřila.

"OPCW ověřila a byla svědkem zničení všech 23 deklarovaných míst, kde se chemikálie vyráběly, mísily a plnily," stojí ve zprávě organizace. V její detailní části se uvádí, že na místech bylo 41 zařízení, z nichž 18 sloužilo k výrobě, 12 ke skladování a osm k mísení. Tři další jsou ve zprávě popsána obecně jako zařízení související s chemickými zbraněmi. Všech 23 míst je nyní uzavřeno a pro výrobu a další manipulaci s chemickými zbraněmi je nelze použít.

VÍCE ZDE:

Sýrie dala OSN k dispozici seznam svých pracovišť a přiznala také, že vlastní 1290 tun chemických zbraní a 1230 nenaplněných hlavic. 

Zpráva je určena výkonnému výboru OPCW. Kontaktní osobou pro vyjednávání o dalším postupu bude za Sýrii náměstek ministra zahraničí Fajsal Makdad.

Další etapa? Likvidace chemikálií

Sýrie má dle dohody a také rezoluce OSN do 1. listopadu vyřadit z provozu výrobny zbraní a pak do poloviny příštího roku zlikvidovat samotné chemikálie. Další etapa odzbrojení má začít 15. listopadu, do nějž má výkonný výbor OPCW dohodnout detailní postup likvidace zbraní. Výkonná rada organizace se sejde 5. listopadu.

Dohoda o chemickém odzbrojení Sýrii uchránila před útokem, jímž USA chtěly zemi potrestat za nasazení chemických zbraní současném občanském konfliktu. Chemický útok na oblasti východně od Damašku není zcela objasněn. Zemřelo při něm několik set lidí, avšak Damašek se od útoku distancuje, byť mu jej USA vzhledem k obdrženým údajným důkazům připsaly (více čtěte ZDE).

OPCW byla za svou dlouholetou práci letos oceněna Nobelovou cenou za mír. Pro dokončení úkolu v Sýrii dostala od Německa, Nizozemska, Švýcarska, USA a Kanady čtyři miliony eur (103 milionů korun), další země přislíbily ještě 2,7 milionu eur. Syrský prezident Bašár Asad odhadl, že likvidace arzenálu bude stát miliardu dolarů.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....