Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Opuštěné KFC ukrývalo tunel mezi Arizonou a Mexikem. Pašovaly se přes něj stovky kil drog

Snímek budovy KFC, kde bylo ústí tunelu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek budovy KFC, kde bylo ústí tunelu. | foto: Homeland Security Investigations and Yuma Sector Border Patrol

SAN LUIS/ PRAHA Pod pochmurným zevnějškem opuštěné restaurace se ukrýval téměř 400 metrů dlouhý tunel, skrz nějž do USA putovaly stovky kil methamphetaminu, kokainu i heroinu. Police na něj narazila díky rutinní dopravní kontrole.

„Policista z oddělení San Luis zpozoroval automobil Jesuse Ivana Lopeze Garcii. Zastavil jej a provedl běžnou prohlídku při níž nalezl drogy v přívěsu,“ stojí v soudním dokumentu, který zveřejnil server KTVK.

„Agenti ministerstva pro vnitřní bezpečnost odstranili z přívěsu dva boxy, které obsahovaly 239 balíčků se 118,65 kg methamphetaminu, 6,4 kg kokainu, 13,65 kg bílého heroinu, 6,25 kg hnědého heroinu a 3,1 kg fentanylu,“ popisuje zpráva.

Tunel byl dlouhý téměř 400 metrů.
Vstup do tunelu pod podlahou v KFC

„Tři kilogramy fentanylu, znamenají tři miliony dávek,“ vysvětlil pro média vedoucí vyšetřovatelů ministerstva Scott Brown.

Vyšetřovatelé se následně při výslechu Lopeze dozvěděli, že muž v dubnu letošního roku koupil za 390 tisíc dolarů budovu bývalého KFC na jednom z místních parkovišť. Rozhodli se provést domovní prohlídku, při níž zjistili, že ačkoliv Lopeze několik lidí vidělo pravidelně vynášet nespecifikované bedny, je budova prázdná.

„Uvnitř lokalizovali dveře v podlaze. Ta vedla do tunelu, který byl dostatečně velký, aby jím prošli lidé a přenášeli balíčky do budovy obviněného,“ stojí v soudním dokumentu. Tunel ústil ven až za hranicemi s Mexikem a byl dlouhý 368 metrů a 6 metrů hluboko. K dopravě drog tak prý musela být použita lana. Podle obžaloby nemohl Lopez vybudovat všechno sám.

Lopez je podle úřadů držen ve vazbě, kvůli obavě z útěku za hranice. Jeho obhájce Paul A. Ramos zatím na dotazy médií neodpověděl.

Tunely jsou hlavním problémem

Používání tunelů při pašování drog do USA je jedním z hlavních problémů po několik dekád a bylo jedním z hlavních argumentů odpůrců vybudování hraniční zdi s Mexikem, kterou si přeje prezident Donald Trump.

V roce 2016 úřady objevily tunel o délce téměř jednoho kilometru z kalifornského města Otay Mesa do mexické Tijuany. Jak ministerstvo vnitřní bezpečnosti, tak pohraniční stráž mají jednotky zaměřující se na odhalení tunelů. Od roku 1990 jich odhalily téměř dvě stovky.

„To, že budují tunely, nám jasně ukazuje, že naše zvýšení výdajů na hlídky a infrastrukturu má výsledky a nutí je více investovat do cest do USA,“ uvedl pro agenturu AP Brown.

Podle něj se zvýšil počet vybudovaných tunelů pod hranicemi, ale jejich výkopy trvají dlouho a stojí kartely stovky tisíc dolarů. Úřady podle něj nemají ponětí, jak dlouho byl tunel z arizonského KFC používán. Maximálně však několik měsíců.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Proč Evropa očkuje tak málo? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Proč Evropa očkuje tak málo? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Proč Evropa očkuje tak málo? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!