22. prosince 2017 13:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Orbán potvrdil podporu Polsku v reformě soudnictví. Varšavě hrozí sankce EU

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Viktor Orbán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Orbán. | foto: Reuters

Budapešť  Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek zopakoval, že Maďarsko bude blokovat proceduru Evropské komise (EK) vůči Polsku, na jejímž konci hrozí Varšavě pozastavení hlasovacích práv v EU. Podle EK v Polsku kvůli reformě soudnictví existuje riziko závažného porušení vlády práva.

„Je v maďarském zájmu být solidární s Poláky a zajistit, aby žádné sankce EU vůči Polsku neuspěly,“ prohlásil v pátek Orbán v pravidelném pátečním rozhovoru se státním rozhlasem. „Kdokoli napadne Polsko, napadne celou střední Evropu,“ dodal s tím, že tažení EU proti Polsku je „nedůstojné a nespravedlivé“.

Po několika měsících varování Evropská komise tento týden zahájila postup, který umožňuje článek sedm lisabonské smlouvy, jenž platí od roku 2009 a upravuje fungování unie. Dosud jej komise nikdy nepoužila. Polsko nyní dostalo tři měsíce, aby věc ještě vyřešilo.

Maďarsko již dříve uvedlo, že bude řízení EK proti Polsku vetovat. Bez souhlasu Maďarska případné schválení sankcí nebude možné, protože evropské země by je musely schválit jednomyslně, připomněla agentura AFP.

Uprchlická krize a kvóty

Orbán se v pátek rovněž vyjádřil k uprchlické otázce. Prohlásil, že Maďarsko „bude čelit dalšímu útoku“, protože ti, kteří chtějí zavést povinné migrační kvóty, se o jejich prosazení pokusí znovu v příštím roce. Summit Evropské unie konaný v polovině tohoto měsíce podle očekávání spory kolem migrační problematiky neodstranil, a naopak ukázal, že hledání kompromisu v otázce přerozdělování migrantů podle kvót bude velmi těžké.

Země ze středu a východu EU, včetně České republiky, kvóty jednoznačně odmítají. Orbán uvedl, že se mu zatím nepodařilo přesvědčit své odpůrce v Evropě a že počet zemí, které žádají zavedení migračních kvót, se nezměnil. Předpokládá se, že svou pozici budou obhajovat na nadcházejícím summitu EU březnu, konstatoval předseda maďarské vlády.

Zatím „jsme jen získali čas“, ale volby v Evropě v poslední době ukázaly posílení těch, kdo si přejí omezení migrace, řekl Orbán. Předpokládá přitom, že tento trend bude pokračovat. Konkrétně přivítal, že se k moci v Rakousku dostala vláda složená z lidovců (ÖVP) a protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Orbán prý nyní v otázce migrace počítá se solidaritou Vídně se zeměmi střední Evropy.

Ti, kdo chtějí „Evropu se smíšenou populací“ a jsou přesvědčeni, že vymření křesťanských společností je cestou k rozvoji, mají stále horší výsledky ve volbách v jednotlivých zemích. „Musíme vytrvat, dokud lidé v západní Evropě jdoucí ve stopách obyvatel střední Evropy nebudou dostatečně silní, aby demokratickými prostředky, tedy volbami, přiměli své vůdce k prosazování politiky, jež odráží přání lidu a odmítá migraci,“ prohlásil Orbán.

Orbán také uvedl, že země Visegrádské skupiny (V4), Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, jsou připraveny poskytnout významnou pomoc Itálii při zastavování migrantů u námořních hranic země. „Tuto hranici je potřeba uzavřít, protože pokud bude Itálie ponechána bez ochrany, nelze ochránit ani Evropu,“ dodal.

ČTK
  • 3Diskuse
Najdete na Lidovky.cz