Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Organizace pro zákaz chemických zbraní potvrdila, že v krvi Navalného byl nalezen novičok

Svět

  17:34aktualizováno  19:12
Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v úterý potvrdila, že v krvi ruského kritika Kremlu Alexeje Navalného byla nalezena látka typu novičok, informuje agentura AFP. Navalnyj byl v srpnu s příznaky otravy a v bezvědomí převezen na kliniku v Berlíně.

Ruský opoziční aktivista Alexei Navalnyj se účastnil protestu v Moskvě. Poté byl zadržen policií poblíž svého baráku, když si šel zaběhat. foto: AP Photo

Za zločinem stál Putin, tvrdí o své otravě Navalnyj. Naprosto pomlouvačné, reagoval Kreml

O přezkoumání Navalného vzorků požádalo Organizaci pro zákaz chemických zbraní Německo. Otravu jedem ze skupiny novičok již dříve potvrdily laboratoře v Německu, Francii a Švédsku. Moskva však dosud tvrdila, že o Navalného otravě nejsou důkazy. Nyní ruská diplomacie vyjádření OPCW odmítla jako „pokračování předem naplánovaného scénáře“.

OPCW uvedla, že dva vzorky Navalného krve a moči obsahovaly „inhibitor cholinesterázy“ podobný dvěma látkám typu novičok, které organizace v roce 2019 zakázala. Inhibitor cholinesterázy brzdí účinek cholinesterázy, enzymu klíčového pro přenos nervových impulzů v organismu.

Navalnyj se chce po otravě novičokem vrátit do Ruska. K zotavení prý potřebuje ještě měsíc

Generální ředitel OPCW Fernando Arias výsledky označil za „velmi znepokojivé“. Připomněl, že země, které se připojily ke konvenci o chemických zbraních, použití těchto prostředků „kýmkoli za jakýchkoli okolností prohlásily za odsouzeníhodné a zcela v rozporu s právními normami platnými v mezinárodním společenství“. Rusko tuto úmluvu podepsalo a ratifikovalo.

Německo podle agentury Reuters zdůraznilo, že použití chemických zbraní nemůže zůstat bez povšimnutí. „Další kroky projednají Výkonná rada Organizace pro zákaz chemických zbraní i země Evropské unie. Jakékoli použití chemických zbraní je vážná věc a nemůže zůstat bez následků,“ prohlásil německý vládní mluvčí Steffen Seibert. 

Navalnyj se mohl otrávit novičokem sám, řekl Putin při telefonátu s Macronem

Řekl také, že Berlín podrobnou zprávu od OPCW prověřuje a že jakékoli zveřejnění podrobností z dokumentu musí být ve shodě s dohodou o nešíření chemických zbraní. „Žádné informace o této nebezpečné látce se nesmí dostat do nesprávných rukou,“ zdůraznil mluvčí.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab ještě před oficiálním oznámením OPCW o výsledcích rozboru uvedl, že Británie ve věci Navalného otravy zváží další postup. „Budeme muset zhodnotit, jaké další kroky přijmeme (...) Zatím to nepřipisujeme FSB (ruské tajné službě) nebo Ruské federaci, ale domnívám se, že Moskva má velmi dobrý důvod, aby věc vyjasnila.“

Moskva mluví o spikleneckém scénáři

Ruské ministerstvo zahraničí označilo vyjádření OPCW „pokračování předem naplánovaného spikleneckého scénáře“ okolo „v podstatě fantastického příběhu (otrávení ruského opozičníka bojovou látkou), iniciovaného z popudu Berlína jeho euroatlantickými spojenci spolu s vedením technického sekretariátu OPCW“.

Moskva se podle listu Vedomosti chystá představit členským státům dohody o zákazu chemických zbraní „chronologii zákulisních machinací“ okolo Navalného případu. Doufá také, že spolupráce ruských specialistů s experty OPCW, zbavená politického nátlaku, umožní vyhnout se dalšímu vyhrocování situace.

Navalnyj náhle upadl do bezvědomí v srpnu během vnitrostátního letu z Tomsku do Moskvy. Letoun kvůli tomu nouzově přistál v Omsku, kde byl opoziční politik hospitalizován a posléze byl přepraven do berlínské nemocnice Charité. Tam strávil přibližně měsíc.

Novičokem, který vyvíjel někdejší Sovětský svaz, byl předloni v Anglii otráven také bývalý ruský agent Sergej Skripal. Britští vyšetřovatele za pachatele označili agenty ruské vojenské rozvědky GRU, což Moskva popírá.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat