Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Originální boj s koronavirem v Panamě. Ženy se nesetkají s muži, každé pohlaví může ven jindy

Kontrola dokladů v Panama City. Policie o uplynulém víkendu zadržela více než 2000 lidí za porušení pravidel "naprosté a povinné" karantény, vyhlášené 24. března. foto: Reuters

Panama/Praha - S nezvyklým způsobem v boji proti novému typu koronaviru přišli v Panamě. Tři dny v týdnu můžou pro nezbytné potraviny vycházet pouze ženy, tři dny muži. Za novým opatřením podle tamního prezidenta Laurentina Cortiza stojí nedodržování dříve určených pravidel.
  12:50

Pondělí, středa a pátek - to jsou dny, kdy muži v Panamě nesmí opustit svůj domov, venku jim hrozí postih. Ve zmíněné dny totiž vládní činitelé povolili volný pohyb jen ženám. Muži na oplátku mají právo vycházet v úterý, ve čtvrtek a v sobotu. Pokaždé jen na nákup, a to po dobu maximálně dvou hodin. V neděli musí doma zůstat všichni. Nařízení platí od středy. 

OSN: Globální ekonomika může letos kvůli koronaviru klesnout o téměř jedno procento

Panamská vláda již dříve lidem v zemi nařídila, aby neopouštěli své domovy, pokud to není nezbytně nutné. Mezi 21:00 až 5:00 platil úplný zákaz vycházení. Tamní obyvatelé ale podle CNN nařízení nerespektovali a v ulicích se stále nacházelo mnoho osob. „Velké množství lidí pohybujících se mimo své domovy navzdory povinné národní karanténě vedlo vládu k přijetí přísnějších opatření,“ konstatoval v prohlášení na Twitteru prezident Panamy Laurentino Cortizo.

Kromě rozdělení vyhrazených dnů pro ženy a muže nově lidé musí stihnout nakoupit do páté hodiny odpolední, poté pohyb venku nebude možný.

Podobně jako Česká republika má Panama uzavřené hranice, jen s tím rozdílem, že do země nesmí zvenčí přicestovat ani panamští občané. Podle statistik americké Univerzity Johna Hopkinse, která eviduje počty o nakažených koronavirem po celém světě, je v Panamě nakažených přes 1300 obyvatel, zemřelo dvaatřicet lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!