Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Orkán dosahuje v Německu 180 km/h. Deutsche Bahn zastavila dálkové spoje. Zrušené jsou i lety do Prahy

Deutsche Bahn zrušila dálkové vlakové spoje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deutsche Bahn zrušila dálkové vlakové spoje. | foto: Reuters

Německá železniční společnost Deutsche Bahn kvůli orkánu Sabine, jehož vítr v Německu místy dosahuje až 180 kilometrů za hodinu, zastavila dálkovou železniční dopravu na území celé spolkové republiky. Aerolinky zase po celém Německu zrušily stovky letů. Další stovky jich odpadnou v pondělí. Živel, který už naplno zasáhl západ a sever země, si zatím vyžádal jednoho těžce zraněného.

Těžce zraněným je podle rozhlasové a televizní stanice WDR šestnáctiletý mladík, na kterého v lese u Paderbornu v Severním Porýní-Vestfálsku spadla větev stromu.

Společnost Deutsche Bahn se rozhodla dálkovou dopravu zastavit v podvečer - nejprve v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku, a pak i v ostatních částech Německa. Zrušeny byly i přímé železniční spoje mezi Berlínem a Prahou. Cestujícím, kteří se nedostali tam, kam potřebují, německé dráhy slíbily poukazy na hotel nebo možnost přenocovat ve speciálních vlacích na nádražích. 

Silný vítr v Německu komplikoval dopravu.
Do Německa dorazil orkán Sabine.

Žádné spolehlivé obnovení provozu podle Deutsche Bahn není možné očekávat ani v pondělí ráno, problémy se budou vyskytovat po celý den. Týká se to dálkové i regionální železniční dopravy.

Podle Deutsche Bahn zůstane dálková doprava pozastavena nejméně do pondělních 10:00 SEČ. „Teprve po evidování škod v rámci průzkumných jízd a nezbytných opravných pracích budou výhledově od deseti hodin tratě pro dálkovou dopravu postupně opět uvolňovány,“ uvedly dráhy pozdě večer na internetu. Už teď se dá bohužel předpokládat, že narušení bude v pondělí přetrvávat po celý den,“ uvedla Deutsche Bahn a doporučila cestujícím, aby dálkové cesty plánované do úterý odložili na jiný den.

Bouře, které se v Německu říká Sabine a v Británii Ciara, už také způsobila několik železničních nehod. Vlak z Amsterdamu do Berlína s asi 300 cestujícími krátce za německými hranicemi narazil do spadlého stromu. Po dvou hodinách mohl v jízdě pokračovat, do Berlína v neděli už ale nedojede. Spadlé stromy blokují i některé regionální tratě. V Hamburku do stromu narazila zdejší nadzemní dráha. O zraněných německá média neinformují.

Problémy orkán přináší i v letecké dopravě. Rušení letů postihlo i největší německá letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově nebo Berlíně. Společnost Eurowings zrušila na dobu bouře téměř všechny své lety. Výpadky spojů s Německem už pocítila i Praha.

Stovky letů odpadnou i v pondělí. S výpadkem prakticky všech letů až do odpoledních hodin počítá letiště v Mnichově, Frankfurt zatím na pondělí zrušil na 140 letů a Düsseldorf 100.

Na severu Německa je kvůli Sabine přerušené lodní spojení s řadou ostrovů. S omezeními se na celém území spolkové republiky musí vypořádat i řidiči. Některé dálnice jsou kvůli spadlým stromům uzavřeny.

Především na západě země bylo dnes odřeknuto mnoho kulturních a sportovních akcí, včetně zápasu nejvyšší fotbalové ligy mezi týmy Borussia Mönchengladbach a 1. FC Köln. V pondělí v mnoha částech země zůstanou uzavřené školy a školky, týká se to například velkých měst v Severním Porýní-Vestfálsku, Hesensku a Bavorsku.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...