Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Orkán dosahuje v Německu 180 km/h. Deutsche Bahn zastavila dálkové spoje. Zrušené jsou i lety do Prahy

Deutsche Bahn zrušila dálkové vlakové spoje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deutsche Bahn zrušila dálkové vlakové spoje. | foto: Reuters

Německá železniční společnost Deutsche Bahn kvůli orkánu Sabine, jehož vítr v Německu místy dosahuje až 180 kilometrů za hodinu, zastavila dálkovou železniční dopravu na území celé spolkové republiky. Aerolinky zase po celém Německu zrušily stovky letů. Další stovky jich odpadnou v pondělí. Živel, který už naplno zasáhl západ a sever země, si zatím vyžádal jednoho těžce zraněného.

Těžce zraněným je podle rozhlasové a televizní stanice WDR šestnáctiletý mladík, na kterého v lese u Paderbornu v Severním Porýní-Vestfálsku spadla větev stromu.

Společnost Deutsche Bahn se rozhodla dálkovou dopravu zastavit v podvečer - nejprve v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku, a pak i v ostatních částech Německa. Zrušeny byly i přímé železniční spoje mezi Berlínem a Prahou. Cestujícím, kteří se nedostali tam, kam potřebují, německé dráhy slíbily poukazy na hotel nebo možnost přenocovat ve speciálních vlacích na nádražích. 

Silný vítr v Německu komplikoval dopravu.
Do Německa dorazil orkán Sabine.

Žádné spolehlivé obnovení provozu podle Deutsche Bahn není možné očekávat ani v pondělí ráno, problémy se budou vyskytovat po celý den. Týká se to dálkové i regionální železniční dopravy.

Podle Deutsche Bahn zůstane dálková doprava pozastavena nejméně do pondělních 10:00 SEČ. „Teprve po evidování škod v rámci průzkumných jízd a nezbytných opravných pracích budou výhledově od deseti hodin tratě pro dálkovou dopravu postupně opět uvolňovány,“ uvedly dráhy pozdě večer na internetu. Už teď se dá bohužel předpokládat, že narušení bude v pondělí přetrvávat po celý den,“ uvedla Deutsche Bahn a doporučila cestujícím, aby dálkové cesty plánované do úterý odložili na jiný den.

Bouře, které se v Německu říká Sabine a v Británii Ciara, už také způsobila několik železničních nehod. Vlak z Amsterdamu do Berlína s asi 300 cestujícími krátce za německými hranicemi narazil do spadlého stromu. Po dvou hodinách mohl v jízdě pokračovat, do Berlína v neděli už ale nedojede. Spadlé stromy blokují i některé regionální tratě. V Hamburku do stromu narazila zdejší nadzemní dráha. O zraněných německá média neinformují.

Problémy orkán přináší i v letecké dopravě. Rušení letů postihlo i největší německá letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově nebo Berlíně. Společnost Eurowings zrušila na dobu bouře téměř všechny své lety. Výpadky spojů s Německem už pocítila i Praha.

Stovky letů odpadnou i v pondělí. S výpadkem prakticky všech letů až do odpoledních hodin počítá letiště v Mnichově, Frankfurt zatím na pondělí zrušil na 140 letů a Düsseldorf 100.

Na severu Německa je kvůli Sabine přerušené lodní spojení s řadou ostrovů. S omezeními se na celém území spolkové republiky musí vypořádat i řidiči. Některé dálnice jsou kvůli spadlým stromům uzavřeny.

Především na západě země bylo dnes odřeknuto mnoho kulturních a sportovních akcí, včetně zápasu nejvyšší fotbalové ligy mezi týmy Borussia Mönchengladbach a 1. FC Köln. V pondělí v mnoha částech země zůstanou uzavřené školy a školky, týká se to například velkých měst v Severním Porýní-Vestfálsku, Hesensku a Bavorsku.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...