28. července 2019 19:02, aktualizováno  19:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Osm dní po útoku extremistů v Polsku několik stovek lidí demonstrovalo za práva LGBT

Předsedové tří menších levicových stran a několik stovek dalších lidí se v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedové tří menších levicových stran a několik stovek dalších lidí se v... | foto: Reuters

Bialystok (Polsko) Předsedové tří menších levicových stran a několik stovek dalších lidí se v neděli sešlo v Bialystoku na demonstraci, jejímž cílem bylo vyjádřit solidaritu s těmi, které minulou sobotu při prvním pochodu za práva osob jiné než heterosexuální orientace (LGBT) v tomto východopolském městě napadli agresivní extremisté. Informoval o tom list Gazeta Wyborcza. Agentura AFP si všímá, že na akci nedorazili zástupci nejsilnější opoziční strany Občanská platforma (PO).

Řada lidí, kterých se ve městě nedaleko hranic s Běloruskem podle agentury AP sešlo na akci s názvem Polsko proti násilí několik stovek, si přineslo duhové vlajky a zástavy Evropské unie.

Na pódiu promluvil předseda liberální strany Wiosna (Jaro) Robert Biedroń a předsedové dvou menších levicových stran Razem (Spolu) Adrian Zandberg a Svaz demokratické levice (SLD) Wlodzimierz Czarzasty. Na akci nedorazil žádný představitel opoziční Občanské platformy (PO) a podle očekávání ani nikdo z národně konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). 

V katolickém Polsku se v posledních týdnech a měsících více než tři desítky...
V sobotu 20. července zaútočili pravicoví extremisté v Bialystoku na účastníky...

Předsedové trojice stran vyzvali k solidaritě s oběťmi homofobního násilí. Biedroń, první polský politik, který se začal otevřeně hlásit k homosexuální orientaci, vyzval, aby lidé změnili tvář Polska a zabránili opakování násilí z minulého týdne. Předseda Wiosny nicméně připustil, že Polsko se za posledních několik let změnilo. Když před lety oznámil své matce, že je gay, byla podle něj „velmi zarmoucená“. „A dnes je tu moje matka s námi. Drží duhovou vlajku. Změna je možná,“ dodal.

V sobotu 20. července zaútočili pravicoví extremisté v Bialystoku na účastníky poklidného pochodu za práva osob jiné než heterosexuální orientace (LGBT). Po demonstrantech, kterých se na první podobné akci v Bialystoku sešlo asi tisíc, házeli dělbuchy, kamení a lahve. Několikrát se homofobním skupinám podařilo demonstraci zastavit. Podle listu Gazeta Wyborcza policie do tohoto pátku zjistila totožnost stovky lidí, kteří se na násilnostech podíleli.

Podle agentury AFP se dnes v Bialystoku sešla také malá skupina lidí konzervativního smýšlení, kteří protestovali proti manifestaci za práva komunity LGBT. Podle nich totiž dnešní akce podněcuje nenávist ke katolické církvi.

V katolickém Polsku se v posledních týdnech a měsících více než tři desítky obcí hlavně na konzervativním jihovýchodě země prohlásily za „zóny bez ideologie LGBT“. Předseda vládnoucí strany PiS Jaroslaw Kaczyński letos na jaře hnutí LGBT označil za hrozbu pro polský národ. Premiér Mateusz Morawiecki, který je rovněž členem PiS, nicméně útok na pochod v Bialystoku odsoudil.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
APLIKAČNÍ SPECIALISTA - SAP FI

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 58 000 - 70 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz