Středa 29. září 2021, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Osm životů si již vzal požár v Turecku. Plameny způsobené horkem sužují i jih Itálie a řecké ostrovy

Situace v Turecku se dramatizuje. Požáry zachvátily i Tureckou riviéru foto: Reuters

Počet obětí lesních požárů, které tento týden zasáhly Turecko, se zvýšil na osm. Tureckým hasičům se podařilo dostat pod kontrolu přes stovku požárů na jihu země, uvedla agentura AP. Oheň ale nadále sužuje rovněž jihozápad řeckého Peloponéského poloostrova, ostrov Rhodos a jižní Itálii. Jih Evropy se již několik dní potýká s vlnou velkých veder.
  22:25

V Turecku plameny nadále trápí provincie Antalya a Mugla, kde proti nim bojují kromě hasičů rovněž policisté, kteří k hašení používají vodní těla za normálních okolností určená k rozhánění davů. Pod kontrolu se podařilo dostat již 111 požárům, které v zemi v posledních dnech vypukly, uvedl ministr zemědělství Bekir Pakdemirli. Hasiči uhasili například i požár ve městě Bodrum, kvůli němuž muselo být evakuováno několik tisíc turistů na lodích, protože jim živel odřízl únikovou cestu po souši.

Kvůli požárům zemřelo osm lidí. Podle místních médií jsou posledními dvěma oběťmi turecko-německý pár, jejichž těla byla nalezena v provincii Antalya. Více než 300 osob utrpělo zranění, povětšinou se jedná o hasiče.

Turecku v boji s živlem přispěly i jednotky ze sousedních zemí, například z Ruska, Ukrajiny, Íránu či Azerbajdžánu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve veřejném projevu poděkoval svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za to, že do Turecka poslal letadla a helikoptéry, jež pomáhaly s hašením. Erdogan přitom čelil domácí kritice poté, co se ukázalo, že Turecko nedisponuje hasícími letadly, ačkoliv jsou tam lesní požáry v létě časté.

Vedra sužují i jih Itálie, v Bari ukazovaly teploměry 40 stupňů Celsia a na Sicílii jen o stupeň méně. Ve městě Pescara na jadranském pobřeží vyvolal paniku v neděli odpoledne mezi obyvateli a rekreanty rychle se šířící požár. Úřady evidují pět zraněných a škody na domech i plážových zařízeních. „Naším hlavním protivníkem je horký vítr,“ řekl agentuře ANSA starosta města Carlo Masci. Region Abruzzo, kde Pescara leží, zaznamenal v neděli i další vážné požáry. S ohni hasiči bojují i na Sicílii, kde v posledních 72 hodinách byly zaznamenány stovky zásahů.

Požár u řeckého města Patras se podle úřadů v neděli zmírnil, ale zůstává stále aktivní. Podle starosty jedné z evakuovaných vesnic oheň způsobil „obrovskou katastrofu“. Bojuje s ním asi 300 hasičů s pomocí desítek cisteren, dvou letadel a pěti helikoptér. Velký požár v neděli vypukl i na Rhodosu, kvůli čemuž část ostrova přišla o dodávky elektřiny a vody, napsal deník Kathimerini. Evakuováni byli obyvatelé i turisté. Za posledních 24 hodin hasiči evidují v Řecku 60 nových lesních požárů.

Požár u města Patras také způsobil obrovské kolony na dálnici vedoucí do města Korint, kterou požárníci kvůli požáru dočasně uzavřeli. Provoz byl přerušen rovněž na mostě Rio-Antirio, který spojuje Peloponés s pevninským Řeckem

Oblast jižní Evropy sužuje vlna extrémních veder, která bude pokračovat i v příštích dnech. Řecké úřady například vybízí obyvatele, aby cestovali jen v nutných případech, teploty totiž na některých místech dosahují až 44 stupňů Celsia.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!