13. prosince 2013 14:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

OSN: Chemikálie v Sýrii zabíjely pětkrát, oběťmi jsou vojáci i civilisté

CNN vysílala záběry pořízené po chemickém útoku na Damašek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy CNN vysílala záběry pořízené po chemickém útoku na Damašek | foto: Reprofoto

NEW YORK V rámci ozbrojeného konfliktu v Sýrii se chemické zbraně použily na pěti ze sedmi prověřovaných míst. Ve své zprávě to napsali inspektoři OSN, kteří dokument předali ve čtvrtek v New Yorku šéfovi OSN Pan Ki-munovi. Zpráva neuvádí, kdo tyto zbraně hromadného ničení použil.

Ve dvou případech chemické látky zasáhly pouze vojáky, v dalším také civilisty. Na čtyřech místech byl použit nervový plyn sarin, z toho jednou ve velkém množství, napsala agentura Reuters.

Zpráva hovoří o důkazech a věrohodných informacích ohledně použití chemických zbraní při útoku 21. srpna v Ghútě u Damašku, což inspektoři uvedli již v září. Byl tam nasazen sarin a zahynulo několik set lidí. Sýrii kvůli tomu hrozil odvetný útok, jemuž se vyhnula tím, že přistoupila na zničení svého chemického arzenálu.

Inspektoři prověřovali sedm lokalit, z nichž bylo hlášeno nasazení chemických zbraní. Potvrdili to v Ghútě, v Chán al-Asalu u Halabu, Džabáru, Sarákibu a Ašrafíja Sahnája jižně od Damašku.

ČTĚTE TAKÉ:

Inspektoři ve zprávě uvádějí, že existují věrohodné důkazy o tom, že zde byly pravděpodobně nasazeny chemické zbraně, ale stále chybí dostatek informací o přesném sledu událostí při těchto útocích. Na místech hledali důkazy o raketových útocích, porovnávali vzorky odebrané zdravotníky a hovořili s oběťmi útoků a také s těmi, kdo je ošetřovali. Výsledek vyšetřování ovlivnil časový odstup od zkoumané události; první z útoků byl hlášen v březnu a poslední v srpnu.

OSN dostala celkem šestnáct z podnětů o užití chemických zbraní, vzhledem k nebezpečným podmínkám v oblasti ale Sellströmův tým zatím mohl prošetřit pouze sedm případů. Podněty přišly většinou od syrské vlády, Británie, Francie a Spojených států.

Zprávy o použití chemických zbraní v konfliktu rozběhly široká diplomatická jednání, které v září završilo přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která zakázala syrskému režimu vyrábět i skladovat chemické zbraně a nařídila jejich likvidaci.

Damašek s tím souhlasil a poskytl seznam lokalit, kde zbraně skladuje a vyrábí. Mezinárodní společenství nyní připravuje likvidaci syrského chemického arzenálu. Podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN se to má stihnout do půlky příštího roku.

Trpící Syřané po chemickém útoku v Damašku z letošního srpna:

, ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...