Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po útoku děti nepředstavitelně trpěly, byl jsem bezmocný, líčí lékař

Svět

  14:23
26. srpna dopadly na civilní čtvrť v syrské provincii Aleppo zápalné bomby. Oheň zničil vše, co mu přišlo do cesty, včetně místní školy. Těžce popálené děti v nedaleké nemocnici ošetřoval britský lékař Saleyha Ahsan. "Byl jsem bezmocný," popsal v pondělí pro list The Independent.

Čtyřletý syrský chlapec v uprchlickém táboře. Nápis na jeho tričku znamená "Miluji svůj sladký život." Tragičtější ironii si lze představit jen stěží. foto: Reuters

Saleyha Ahsan, lékař pohotovostního oddělení nemocnice na londýnském předměstí Romford, se v létě rozhodl k radikálnímu kroku: pod záštitou britské charitativní organizace Hand in Hand for Syria se vydal do syrské provincie Aleppo a nastoupil do jedné z tamních nemocnic. Na to, co tu nedlouho po svém příjezdu zažil, pravděpodobně do konce života nezapomene.

Bylo horké odpoledne na konci srpna a Ahsan spolu se svými syrskými kolegy odpočíval na nemocničním balkóně, když zaslechli, jak před budovou nemocnice prudce brzdí auto. Pacientem bylo osmiměsíční nemluvně s popálenou tváří a levou nohou. Příčina zranění nebyla zprvu jasná, hovořilo se o automobilové havárii.

ČTĚTE TAKÉ:

Naprostá agónie

"Ošetřoval jsem to dítě, když tu se vedle mě objevil mladý chlapec. Vypadal jako duch, pokrýval ho bílý popel a pohyboval se pomalu a tiše. Na hlavě měl hlubokou tržnou ránu, která odhalovala lebeční kost. 'Kde najdu sestru?' zeptal se mě. Řetězová havárie, prolétlo mi hlavou," píše Saleyha Ahsan ve svém článku pro The Independent. Za okamžik pochopil, jak strašlivě se mýlil.

Během pouhých minut byla nemocnice plná zraněných lidí. Těla pacientů byla poseta popáleninami druhého a třetího stupně, mnozí byli v kritickém stavu, všichni zoufale potřebovali okamžitou lékařskou pomoc. A většina z nich byly děti.

"Na židli seděl chlapec a natahoval ke mně ruce, třásl se, ale nemluvil. Patnáctiletý Ahmed byl od pasu dolů nahý. Pohlédl jsem mu na ruce - kůže odpadávala, jako by ji někdo loupal. V hluku, který nemocnici zachvátil, jsem rozeznal pronikavý výkřik. Sedmnáctiletá Seham křičela v naprosté agónii, sebelehčí dotek byl víc, než mohla snést. Měla popálené celé tělo včetně obličeje, bolest musela být nepředstavitelná," líčí Ahsan.

Nemocnice - oblíbený terč

Lékaři se horečně pohybovali od jednoho pacienta k druhému, ale zraněných stále přibývalo a situace v nemocnici se vymkla kontrole. Zdravotníci zpanikařili, mimo jiné i proto, že se obávali chemického útoku na nemocnici. Jejich strach nebyl neopodstatněný. 

OSN již delší dobu upozorňuje na katastrofální stav syrského zdravotnictví, jemuž občanská válka zasazuje jeden drtivý úder za druhým. Podle článku, který vyšel minulý týden v renomovaném lékařském časopisu The Lancet, bylo téměř 40 procent syrských nemocnic srovnáno se zemí a mnohé z těch, jež jsou stále v provozu, jsou těžce poničené. A nejen to - obě válčící strany na zdravotnická zařízení a personál útočí zcela cíleně.

Nicméně tentokrát nebyla terčem útoku nemocnice, ale nedaleká škola na území kontrolovaném opozičními vojsky. Dopadly na ni zápalné bomby, které těžce zranily desítky lidí. Jeden z přeživších, místní učitel, popsal plameny jako déšť, který sežehl vše, co mu přišlo do cesty. Jiný pedagog se snažil hořící děti uhasit holýma rukama, svým zraněním později podlehl.

Syrský chlapec utíká před bombami

Syrský chlapec utíká před bombami

Žádné dítě není v bezpečí

"Jedním z mých pacientů byl osmnáctiletý Anas. Z jeho popáleného těla nepřestávalo sálat horko. 'Chci spát,' opakoval. Dalšího chlapce nešlo identifikovat - nemohl jsem najít jediný kousek neporušené kůže, kam bych mohl zavést jehlu, celé tělo mu pokrývaly popáleniny třetího stupně. Jediné, co se pohybovalo, byly jeho oči - živé, ale vyděšené. V Londýně bychom je okamžitě umístili na specializované oddělení popálenin, ale tady jsme neměli k dispozici skoro nic, jen základní nitrožilní léky, které v mnoha případech nebylo možné aplikovat. Připadal jsem si tak zbytečný," píše doktor Ahsan. 

Těch, kteří přežili a byli schopni převozu, se ujali turečtí specialisté nedaleko turecko-syrských hranic. Některé děti z ohně vyvázly téměř zázrakem. Osmiletá Sara přišla o vlasy: když začaly hořet, včas je odstřihli a díky tomu děvče přežilo. Pro tentokrát. Kdo zaručí, že se za několik měsíců, týdnů či dokonce dnů nestane obětí podobného útoku? Řečeno Ahsanovými slovy: "Žádné syrské dítě není v bezpečí." Taková je realita dnešní Sýrie.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....