Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

OSN má obavy o osud 200 obklíčených demonstrantů v Barmě

Demonstranti v Rnagúnu tvoří barikády proti policejnímu zásahu. foto: ČTK

Rangún - Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva vyjádřil obavy nad osudem asi 200 demonstrantů, které v pondělí policie obklíčila v největším barmském městě Rangúnu. V Barmě pokračují protesty proti únorovému vojenskému převratu. Při pondělních demonstracích zemřeli další dva lidé, kteří utrpěli střelné rány do hlavy, informovaly zahraniční agentury.
  19:27

V Barmě nadále demonstrují desetitisíce lidí. Policie provedla razie proti opozičním aktivistům

„Máme značné obavy o osud přibližně 200 pokojných protestujících - včetně žen - kteří byli obklíčeni bezpečnostními silami v Rangúnu a jimž může hrozit zadržení nebo špatné zacházení. Vyzýváme policii, aby je nechala v bezpečí a bez odvetných opatření opustit místo,“ uvedl na twitteru úřad OSN pro ochranu lidských práv.

Účastnice protestu proti vojenskému převratu v Barmě.
Demonstrace ve městě Mandalaj.

Obklíčení protestující se podlé mluvčí vysoké komisařky pro lidská práva nacházejí v jedné ze čtvrtí v centru Rangúnu. Podle informací agentury AFP k místu proudí další demonstranti, kteří chtějí na příslušníky police vyvinout tlak a donutit je k propuštění všech lidí držených ve čtvrti.

Protestující dnes vyšli do ulic v mnoha barmských městech. Místní média podle agentury AP informovala o dvou lidech, kteří utrpěli střelné rány do hlavy ve městě Mysťina v Kačjinském státě na severu země. OSN minulý týden uvedla, že barmská policie a armáda od puče z 1. února při potlačování demonstrací již usmrtily více než 50 lidí a přes 1700 zadržely.

Barmská policie zastřelila dalšího demonstranta. Při protestech proti převratu zemřelo už přes 50 lidí

V největším barmském městě Rangúnu dnes zůstala zavřená řada obchodů, továren a bank v rámci celostátní stávky, k níž vyzvaly odborové organizace. Nová vojenská vláda dnes odebrala licenci pěti důležitým mediálním společnostem. Opatření se dotklo například multimediální zpravodajské společnosti Mizzima News nebo zpravodajské agentury Myanmar Now.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat