Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

‚Dnes opravdu nejste ve formě.‘ Politici se k novinářkám často chovají neurvale, potvrzuje OSN

Média

  16:08
Paříž/Praha - Organizace spojených národů se ve své nové zprávě věnuje novinářkám během pandemie a vzrůstajícímu násilí, které je na nich v prostředí internetu pácháno. Více než třetina - 37 procent - účastnic průzkumu označila za hlavní zdroje online útoků politické aktéry.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: CNN Prima News

Sedíte si na uších, nejste ve formě, řekl Zeman moderátorce. Hrozný příklad veřejnosti, reagují osobnosti

„Lavina pohrdání a výhrůžek nepoškozuje pouze ženy pracující v médiích, je také určena k podkopávání důvěry veřejnosti v kritickou žurnalistiku a obecně ve fakta,“ uvedla zpráva, kterou si nechala vypracovat kulturní agentura Unesco, která je součástí OSN.

Nedávno jsme toho byli svědky i v České republice, kdy se nevhodného chování vůči moderátorce české stanice CNN Prima News dopustil sám prezident republiky Miloš Zeman a posléze schytal kritiku od politických oponentů i odborníků. 

„Jste půvabná, ale to, co vám chci říct, byste nepochopila,“ řekl mimo jiné Miloš Zeman Terezii Tománkové v rámci nedělního pořadu Partie, kde pronesl svůj projev ke kauze Vrbětice. „Dnes opravdu nejste ve formě,“ dodal po další otázce ze strany Tománkové. Ta přitom konala pouze svou práci a tázala se prezidenta.

V Řecku zastřelili dva ‚zakuklenci‘ na motorkách investigativního novináře, policie je hledá

Text s názvem „Z toho vás zamrazí: Globální trendy násilí vůči novinářkám v online prostředí“ čerpá z rozhovorů s 901 novinářkami ze 125 zemí a dále z hloubkových studií, které analyzují více než 2,5 milionu příspěvků na Facebooku a Twitteru adresovaných dvěma prominentním novinářkám, kterými jsou Maria Ressa z Filipín a Carole Cadwalladr z Velké Británie.

Pětina novinářek zažila útoky i v realitě

„Na online násilí není nic virtuálního. Stalo se novou frontovou linií v oblasti bezpečnosti žurnalistů - a zejména novinářky jsou v epicentru rizika,“ uvádí se ve zprávě. Téměř tři čtvrtiny dotázaných žen se během své práce setkaly s online výhružkami a 20 % ze všech respondentek se pak setkalo s útoky v reálném světě, kterému byly položeny základy ve virtuálním prostředí.

Dle studie každá desátá novinářka vyhledala v důsledku nenávistných projevů odbornou psychologickou pomoc a každá třetí novinářka začala sama sebe v důsledku cenzurovat. Téměř jedna pětina online urážek měla sexuální podtext. 

Čtyři procenta žen změnila v důsledku útoků svou práci a dvě procenta novinářek pak opustila oblast žurnalismu nadobro. Studií byly zaznamenány i případy, kdy se novinářky musely přestěhovat ze svého místa bydliště, či dokonce změnit své občanství.

Autoři:
Témata: Média

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!