18. června 2014 17:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zabíjení, mučení, únosy. To je dnešní Ukrajina podle OSN

Obyvatelé Slavjansku utíkají z města kvůli bojům mezi vzbouřenými separatisty a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obyvatelé Slavjansku utíkají z města kvůli bojům mezi vzbouřenými separatisty a... | foto: Reuters

ŽENEVA/KYJEV Na východě Ukrajiny se množí případy zabíjení, mučení a únosů, které páchají tamní ozbrojené skupiny, varovala ve středu OSN. Od 7. května zaznamenala 356 obětí konfliktu, v němž proti sobě stojí proruští separatisté a ukrajinští vládní vojáci. Většina mrtvých jsou civilisté - zabito jich bylo 257, uvedla OSN s odvoláním na pozorovatele.

Podle OSN je z Ukrajiny rovněž od 7. května hlášeno více než 200 případů mučení a k 7. červnu bylo v zajetí drženo 81 lidí. Na 30 000 obyvatel uprchlo v "ovzduší nejistoty a strachu" z domova, téměř polovina z nich v Doněcku a Luhansku, sdělila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová ve středeční zprávě.

"Únosy, zadržování, špatné zacházení, mučení a zabíjení, které páchají ozbrojené skupiny, nyní ovlivňují širší populaci ve zmíněných dvou východních regionech," konstatovala Pillayová.

Komisařka vyzvala separatisty ke složení zbraní a zahájení jednání. Na ukrajinskou armádu apelovala, aby při svých vojenských operacích byla zdrženlivější a chránila civilisty.

PSALI JSME:

V Luhansku a Doněcku vládne podle agentury ITAR-TASS od úterního večera, kdy se zde vzbouřenci s armádou údajně dohodli na dočasném příměří, relativní klid. To dnes v Luhansku umožnilo zahájení výměny těl padlých bojovníků mezi oběma stranami, kterou navrhly ukrajinské úřady. Podle agentury ITAR-TASS si již armáda všechny své mrtvé vojáky převzala.

Lidovky.cz, ČTK