Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pákistánec přísahal na korán, že své dceři neublíží. Pak se ji pokusil zabít

Svět

  17:05
ISLÁMÁBÁD - Otec Saby Kaiserové položil ruku na korán a přísahal, že své dceři neublíží, pokud se vrátí domů, aby si ji její nový manžel mohl odvést „se ctí“. Devatenáctiletá dívka utekla z domova teprve nedávno, ale nakonec otci uvěřila a po jistém zdráhání s návratem souhlasila. Otec a strýc ji ale zavezli k břehu řeky, kde ji zbili a přitiskli jí pistoli k čelu. Jen zázrakem Saba unikla smrti. O jejím osudu vypráví film, který byl letos nominován na Oscara, napsal list The Daily Telegraph.

Záběr z filmu A Girl in the River. foto: VimeoReprofoto

Saba v posledním okamžiku sklonila hlavu, takže jí kulka projela obličejem od oka ke rtům, a dívka ztratila vědomí. Dvojice mužů její bezvládné tělo nacpala do jutového pytle, který hodila do řeky, a poté z místa ujela v přesvědčení, že se jí tímto činem podařilo očistit jméno rodiny.

Afghánským milencům uřízli hlavu. Zabili je příbuzní, tvrdí policie

Saba ale zázrakem neskončila jako další zapomenuté oběti množství „vražd ze cti“. Ve vodě procitla, podařilo se jí dostat na břeh a vyhledat pomoc. Její příběh o přežití se stal námětem nového snímku, který je mezi nominacemi na Oscara v kategorii krátkých dokumentů před nedělním vyhlašováním těchto cen. Ať už film A Girl in the River (Dívka v řece) v Los Angeles ocenění získá, nebo ne, jeho vliv je již nyní patrný.

TRAILER - A Girl in the River: The Price of Forgiveness from Sharmeen Obaid Films on Vimeo.

Snímek pákistánské režisérky Šarmín Obaidové Činojové zahájil bezprecedentní debatu o „vraždách ze cti“, jejichž obětí se každoročně stane v konzervativním muslimském Pákistánu nejméně 1000 žen.

Zákon proti zlu

Pákistánský premiér Naváz Šaríf slíbil, že „zbaví Pákistán tohoto zla“ tím, že podpoří zákon, který by měl zamezit, aby vrazi v těchto případech unikli bez trestu, pokud jim odpustí někdo z příbuzných oběti. V pondělí bude premiér ve svém sídle Islámábádu hostit pákistánskou premiéru filmu.

„Vraždy ze cti nejsou v Pákistánu považovány za zločin, protože za ně není nikdo stíhán či uvězněn. Lidé v nich nevidí chladnokrevnou vraždu, snaží se je vysvětlit jako náboženskou tradici,“ prohlásila Obaidová Činojová.

Aktivisté jsou přesvědčeni, že počet takových zločinů je v Pákistánu podstatně vyšší než vládní odhad 1000 vražd ročně. Tisíce dalších „vražd ze cti“ jsou navíc hlášeny z jiných islámských zemí i z muslimských komunit v Británii a Severní Americe.

Zakázaná láska. Indické milence zavraždila vlastní rodina

Páchány jsou z řady důvodů - v případě, že žena odmítne předem domluvené manželství, kvůli vztahu s mužem, kterého rodina neschvaluje, kvůli mimomanželskému sexu, ale také třeba z důvodu nevhodného oblékání. Potrestána takto bývá dokonce i oběť znásilnění.

Žádné ospravedlnění v Koránu

Pákistánští političtí vůdci dlouho odmítali tento citlivý problém řešit v obavách, že proti sobě poštvou duchovní, ačkoli v Koránu není pro tuto praktiku žádné ospravedlnění.

Saba se v očích příbuzných dopustila zločinu, když uprchla, aby si mohla vzít svého přítele, továrního dělníka z chudší rodiny. „Chtěla jsem vyprávět příběh přeživší, abychom si mohli vyslechnout někoho, kdo si tím celým prošel, aby zazněl hlas oběti,“ řekla sedmatřicetiletá matka dvou malých dcer Obaidová Činojová.

„Takže když jsem se dočetla o Sabě v novinách, šla jsem ihned za ní do nemocnice. Je to pozoruhodná a velmi statečná mladá žena. Chtěla zveřejnit svůj příběh a tak jsme se pustili do natáčení filmu,“ popsala Obaidová Činojová.

Saba byla od počátku připravena bojovat s tlakem, aby svým příbuzným odpustila, a místo toho hodlala trvat na stíhání svého otce a strýce. Stejně silný byl ale chladný vzdor jejího otce, který ani za mřížemi neprojevil sebemenší lítost, výčitky svědomí či pochybnosti ohledně svého činu. „Povinnost nám velela to udělat. Vzala nám čest, všechno zničila,“ řekl.

Jako jeden z náruživých kritiků systému se za Sabu postavil policista Alí Akbar, muž s dlouhou bradkou muslimského duchovního. „Islám nás neučí nic o vraždách ze cti. Bůh jí dal právo volby. Ona ale pouze za to, že se provdala za milovaného muže, musela zaplatit vysokou cenu,“ řekl.

Podlehla tlaku

I přes počáteční odhodlání nakonec Saba se svým mladým manželem podlehla tlaku stařešinů a před soudem uvedla, že svým příbuzným odpouští. Saby otec byl po propuštění stejně zatvrzelý jako dřív. „Mohu hrdě prohlásit, že žádné z mých dětí v dalších generacích ani nenapadne, že by mohly spáchat to, co provedla Saba,“ chlubí se a upozorňuje, že díky své akci už dostal několik nabídek k sňatku pro svou druhou dceru.

„Vraždy ze cti jsou páchány po celém světě. Británie s tím má obrovský problém, za pět let zde bylo zaznamenáno 11.000 zločinů ze cti,“ připomněla Tina Brownová, která je jednou z producentek filmu.

Tento týden se Obaidová Činojová chystá na oscarový večer do Los Angeles. Hlavní hrdinka jejího čtyřicetiminutového dokumentu ale na červený koberec nevkročí; právě totiž porodila svému manželovi v provincii Paňdžáb syna. Žije nyní v domě jeho rodiny, který se nachází pouhých deset minut chůze od jejího rodného domu. Její otec slíbil, že už na ni nevztáhne ruku, Saba o tom však stoprocentně přesvědčená není.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!