Popularitu sklízela Tichanovská jako skutečná hlava státu. Kolem ní se neustále kupil houf obdivovatelů, každý chtěl na mobil zachytit kus selfie, až jí ochranka musela rozrážet cestu.
Maryja Kalesnikavová byla podle advokátky po zadržení vystavena výhrůžkám smrti, podala trestní oznámení![]() |
„Jsme vděční za to, že o nás mluvíte,“ řekla lídryně opozice publiku s tím, že jednou možná přijde doba, kdy Evropa bude muset pomoci Bělorusku víc než jen morální podporou. Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz pak vyčetl Evropské unii, že musí pro svobodu v Bělorusku činit konkrétní kroky a nejenom slova.
„Mezi námi a naší opozicí existuje na postupu vůči Bělorusku úplná shoda,“ řekl Czaputowicz a připomněl výraznou finanční podporu, kterou jeho země poskytuje nezávislým médiím a rozvoji občanské společnosti.
Tichanovskou před cestou do Krkonoš přijal i polský premiér Mateusz Morawiecki. Daroval jí symbolické klíče od varšavské vily, jež se stala novým sídlem Běloruského domu jako centra běloruské menšiny, které prý dosud sídlilo ve stísněných prostorách.
Poslední členku vedení běloruské opozice chrání před zatčením v bytě diplomaté. Nechybí český velvyslanec |
Prostí Bělorusové to ale vidí trochu jinak a stěžují si zejména na komplikace při vjezdu do země omezenému kvůli koronaviru i při udělování humanitárních víz. „Pravidla se zostřila, i když Poláci deklarovali, že z Běloruska pustí každého, kdo je pronásledován. My jsme ale museli čekat celý týden,“ řekl LN Michail, který čeká na výjezd do Evropské unie v ukrajinském hlavním městě Kyjevě.
Polish Prime Minister #Morawiecki has just met the leader of the Belarusian opposition #Cichanouska to support the Belarusians and hand over the building in Warsaw to the Belarussian opposition. #Belarus belongs to the West! Europe stands with Belarusians! pic.twitter.com/uB52DbaVFm
— Three Seas Insider (@3SeasInsider) September 9, 2020
„My jsme byli jedni z prvních, je to pro ně úplně nová situace,“ dodává Michail. Dá se očekávat, že počet politicky pronásledovaných lidí bude v okolních zemích přibývat. Jde však vesměs o bohatší vrstvy, politiky, novináře, IT specialisty. Pokud budou represe pokračovat, budou země EU muset počítat s žádostmi o poskytnutí útočiště.
Zapojili se i diplomaté
Vyštvat nepohodlné lidi ze země se snaží sám Lukašenkův režim, který vydíráním či násilím donutil odjet většinu vedení nově vytvořené koordinační rady opozice. V noci na úterý se však proti těmto praktikám postavila Maryja Kalesnikavová, členka vedení rady a v poslední době nejaktivnější opoziční činitelka. Při pokusu vyvézt ji ze země roztrhala na hranici s Ukrajinou svůj pas a vyskočila oknem z auta (dveře byly zablokovány).
„Úplně tím nabourala dosavadní schéma, které režim praktikoval – vyhnat co nejvíc lidí ze země,“ řekl LN jeden z předáků běloruské opozice Alexander Milinkevič. „Teď najednou nevědí, co s ní mají dělat. Když ji zavřou, nebo dokonce zlikvidují, bude následovat bouřlivá reakce ulice,“ dodal.
Kalesnikavová nakonec skončila ve vazební věznici v Minsku s obviněním z pokusu o státní převrat. Maskovaní lidé odvedli i dalšího člena koordinační rady, právníka Maksima Znaka. Jeho advokát médiím sdělil, že opozičník je vyšetřován v souvislosti s údajným ohrožováním národní bezpečnosti.
Další rána pro běloruskou opozici. Maskovaní muži odvedli i posledního z členů vedení![]() |
Ze sedmičlenného předsednictva opoziční rady tak zůstala na svobodě jen nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová. Ve dvaasedmdesáti letech se však vzhledem k věku a zdraví příliš aktivně nezapojuje. Do jejího minského bytu se už ale pokusili proniknout neznámí lidé – na znamení solidarity tak k ní přijeli velvyslanci Česka, Litvy, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Švédska. Hodlají tu sledovat situaci a spisovatelku chránit. „Je obtížnější uchýlit se k brutálním metodám, když jsou kolem diplomaté,“ řekl šéf litevské diplomacie Linas Linkevičius.