Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ovace pro ‚běloruskou prezidentku‘. Opoziční lídryni se v polských Krkonoších dostalo velkolepého přijetí

Běloruská opoziční politička Světlana Tichanovská na návštěvě Polska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běloruská opoziční politička Světlana Tichanovská na návštěvě Polska. | foto: Reuters

KARPACZ  „Považuji se za zvolenou prezidentku Běloruska,“ prohlásila Světlana Tichanovská, protikandidátka Alexandra Lukašenka v nedávných prezidentských volbách, na ekonomickém fóru v polském městečku Karpacz pod hřebeny Krkonoš. Z obrovského sálu plného židlí v pravidelných koronavirových rozestupech se ozval bouřlivý potlesk.

Belarusian opposition leader Sviatlana Tsikhanouskaya meets with Polish Prime...
Běloruská opoziční politička Světlana Tichanovská na návštěvě Polska.

Popularitu sklízela Tichanovská jako skutečná hlava státu. Kolem ní se neustále kupil houf obdivovatelů, každý chtěl na mobil zachytit kus selfie, až jí ochranka musela rozrážet cestu.

„Jsme vděční za to, že o nás mluvíte,“ řekla lídryně opozice publiku s tím, že jednou možná přijde doba, kdy Evropa bude muset pomoci Bělorusku víc než jen morální podporou. Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz pak vyčetl Evropské unii, že musí pro svobodu v Bělorusku činit konkrétní kroky a nejenom slova.

„Mezi námi a naší opozicí existuje na postupu vůči Bělorusku úplná shoda,“ řekl Czaputowicz a připomněl výraznou finanční podporu, kterou jeho země poskytuje nezávislým médiím a rozvoji občanské společnosti.

Tichanovskou před cestou do Krkonoš přijal i polský premiér Mateusz Morawiecki. Daroval jí symbolické klíče od varšavské vily, jež se stala novým sídlem Běloruského domu jako centra běloruské menšiny, které prý dosud sídlilo ve stísněných prostorách.

Prostí Bělorusové to ale vidí trochu jinak a stěžují si zejména na komplikace při vjezdu do země omezenému kvůli koronaviru i při udělování humanitárních víz. „Pravidla se zostřila, i když Poláci deklarovali, že z Běloruska pustí každého, kdo je pronásledován. My jsme ale museli čekat celý týden,“ řekl LN Michail, který čeká na výjezd do Evropské unie v ukrajinském hlavním městě Kyjevě.

„My jsme byli jedni z prvních, je to pro ně úplně nová situace,“ dodává Michail. Dá se očekávat, že počet politicky pronásledovaných lidí bude v okolních zemích přibývat. Jde však vesměs o bohatší vrstvy, politiky, novináře, IT specialisty. Pokud budou represe pokračovat, budou země EU muset počítat s žádostmi o poskytnutí útočiště.

Zapojili se i diplomaté

Vyštvat nepohodlné lidi ze země se snaží sám Lukašenkův režim, který vydíráním či násilím donutil odjet většinu vedení nově vytvořené koordinační rady opozice. V noci na úterý se však proti těmto praktikám postavila Maryja Kalesnikavová, členka vedení rady a v poslední době nejaktivnější opoziční činitelka. Při pokusu vyvézt ji ze země roztrhala na hranici s Ukrajinou svůj pas a vyskočila oknem z auta (dveře byly zablokovány).

„Úplně tím nabourala dosavadní schéma, které režim praktikoval – vyhnat co nejvíc lidí ze země,“ řekl LN jeden z předáků běloruské opozice Alexander Milinkevič. „Teď najednou nevědí, co s ní mají dělat. Když ji zavřou, nebo dokonce zlikvidují, bude následovat bouřlivá reakce ulice,“ dodal.

Kalesnikavová nakonec skončila ve vazební věznici v Minsku s obviněním z pokusu o státní převrat. Maskovaní lidé odvedli i dalšího člena koordinační rady, právníka Maksima Znaka. Jeho advokát médiím sdělil, že opozičník je vyšetřován v souvislosti s údajným ohrožováním národní bezpečnosti.

Ze sedmičlenného předsednictva opoziční rady tak zůstala na svobodě jen nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová. Ve dvaasedmdesáti letech se však vzhledem k věku a zdraví příliš aktivně nezapojuje. Do jejího minského bytu se už ale pokusili proniknout neznámí lidé – na znamení solidarity tak k ní přijeli velvyslanci Česka, Litvy, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Švédska. Hodlají tu sledovat situaci a spisovatelku chránit. „Je obtížnější uchýlit se k brutálním metodám, když jsou kolem diplomaté,“ řekl šéf litevské diplomacie Linas Linkevičius.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...