Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Američtí zpravodajci: Rusko je velkou kybernetickou hrozbou. Za útoky stálo jeho vedení

Svět

  17:09
WASHINGTON - Rusko, které disponuje vyspělými útočnými počítačovými programy s důmyslnými funkcemi, představuje závažnou a rostoucí hrozbu pro zájmy Spojených států. Uvedli to šéfové amerických tajných služeb ve společném prohlášení, připraveném pro jednání v branném výboru amerického Senátu, kde mají hovořit o problematice kybernetické bezpečnosti.

James Clapper foto: Reuters

„Rusko je plnohodnotný hráč v kybernetickém prostoru, který představuje závažnou hrozbu pro americkou vládu, vojenskou, diplomatickou a obchodní infrastrukturu,“ uvedli ředitel zpravodajských služeb USA James Clapper, ředitel Národní bezpečnostní agentury (NSA) Michael Rogers a náměstek ministra obrany pro tajné služby Marcel Lettre.

Materiály proti Clintonové dali WikiLeaks Rusové. Tajné služby USA prý mají důkaz

Tajné služby nadále tvrdí, že hackerské útoky, které zasáhly do amerických prezidentských voleb, posvětilo ruské vedení. „Domníváme se, že jedině nejvyšší ruští představitelé mohli povolit krádeže a zveřejnění údajů spjatých s americkými volbami,“ praví se v prohlášení.

Rusové podle šéfů tajných služeb také šíří falešné informace v sociálních sítích a na internetu, aby vyvolali zmatek a pochyby, a tak oslabili Západ.

Moskva vše popírá

Ofenzivní schopnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti podle prohlášení vyvíjelo ke konci loňského roku přes 30 států. Ředitel Clapper během jednání uvedl, že Čína pokračuje v počítačové špionáži proti americké vládě, jejím spojencům a americkým podnikům, i když došlo k jistému omezení těchto aktivit. Moskva popírá, že by se pokoušela ovlivnit loňské americké volby ve prospěch soupeře demokratické kandidátky Hillary Clintonové, jejich vítěz Donald Trump tato nařčení zpochybňuje.

Republikánský předseda branného výboru, senátor John McCain označil ruské vměšování do prezidentských voleb za „bezprecedentní útok na naši demokracii“, který by měl znepokojit každého Američana.

Tajné služby dnes podle neoficiálních zdrojů předaly Bílému domu utajenou zprávu o ruském a dalším zahraničním vměšování do amerických voleb. Trump má být s těmito poznatky obeznámen v pátek.

Autor: