8. ledna 2017 13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaorálek: Zpráva tajných služeb USA o ruských hackerech vypadá jako útok na Trumpa

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA „Působí na mě dojmem, že to je útok na nového zvoleného prezidenta Trumpa,“ řekl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek v nedělních Otázkách Václava Moravce. Hovořil o zprávě amerických tajných služeb o ruských hackerských útocích, které proběhly během prezidentské kampaně v USA.

„Jsem znepokojen z toho způsobu předávání moci ve Spojených státech,“ řekl ministr v nedělním pořadu. „Tohle není dobré divadlo,“ dodal Zaorálek s odkazem na roli amerických tajných služeb v přechodném období mezi americkými volbami a inaugurací prezidenta Trumpa.

Americké tajné služby CIA, FBI a NSA zveřejnily v pátek část zprávy o kybernetických útocích. Informovaly o vlivu ruské propagační kampaně, která měla za cíl poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou a pomoci Donaldu Trumpovi k vítězství. Součástí zprávy je i varování pro spojence, že Rusové využijí poznatků k ovlivňování voleb napříč Evropou.

Zpravodajské služby by měly podle Zaorálka pomáhat zajistit, aby demokratické volby proběhly řádně. „Když si ale někdo přečte veřejnou část zprávy (tajných služeb - pozn.red.), tak si řekne: ‚To jsem přece věděl, na to nepotřebuji zpravodajské služby,‘“ řekl ministr.

„Ta zpráva na mě působí dojmem, že to je útok na nového zvoleného prezidenta Trumpa,“ pokračoval Zaorálek v kritice zprávy amerických tajných služeb. Podle něj je špatně, že zpravodajci přichází s informacemi o útocích „post festum“ a rozebírají je.

Varování amerických služeb, že Rusové budou chtít ovlivňovat volby v Evropě, ministr v potaz nebere. Česká republika podle něj v oblasti kybernetické bezpečnosti nezaspala a je v dobré kondici.

mhMartin Hampejs

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz