4. ledna 2017 9:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump tvrdí, že brífink o hackerských útocích byl přesunut. Zpravodajci to popírají

Republikánský kandidát Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Republikánský kandidát Donald Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON Nastupující americký prezident Donald Trump se opět pokusil zpochybnit zprávy tajných služeb o hackerských útocích, které americké rozvědky připisují Rusku. Trump na Twitter napsal, že zpravodajci přesunuli brífink o útoku ze středy na pátek. Zpravodajské služby takové vyjádření odmítají.

Podle zpravodajců byl brífink s Trumpem od začátku naplánován na pátek. Informovala o tom zpravodajská stanice CNN a následně i deník The Independent.

Vítěz listopadových prezidentských voleb opakovaně polemizuje s představiteli Ústřední zpravodajské služby (CIA) a dalších amerických bezpečnostních složek, podle nichž se ruskými rozvědkami organizovaní hackeři pokoušeli ovlivnit volby v jeho prospěch. Trump několikrát prohlásil, že pachatele nelze přesně vystopovat a že za útoky na počítače Demokratické strany mohl stát kdokoli.

04.ledna 2017 v 02:14, příspěvek archivován: 04.ledna 2017 v 09:17

The "Intelligence" briefing on so-called "Russian hacking" was delayed until Friday, perhaps more time needed to build a case. Very strange!

„Zpráva tajných služeb o takzvaném ruském hackerství byla odložena na pátek, možná je potřeba více času na sběr důkazů. Velmi zvláštní!“ napsal v úterý Trump na Twitteru. Podle agentury Reuters tím dal najevo, že nehodlá hovořit o podrobnostech případu, jak sliboval ještě o víkendu.

Republikánský nástupce demokrata Baracka Obamy v Bílém domě o víkendu veřejnost ujišťoval, že svá tvrzení relativizující původ útoků doloží fakty toto úterý či nejpozději dnes. Uvedl přitom, že ví „věci, které ostatní lidé nevědí“. Zpochybňuje tak práci všech zpravodajských služeb na jejímž základě prezident Obama vyhlásil další sankce vůči Rusku.

Odveta za hackerské útoky byla namířena proti ruským rozvědkám a jejich spolupracovníkům. Obama také nařídil vyhoštění 35 diplomatů. Jeho ruský protějšek Vladimir Putin nečekaně nesáhl k odvetnému kroku a hodlá počkat na to, zda Trump po nástupu do funkce nezvolí vůči Kremlu vstřícnější přístup.

Očekává se, že Trump ze své přátelské rétoriky vůči Rusku neustoupí. I proto, že do čela ministerstva zahraničních věcí nominoval šéfa Exxon Mobile Rexe Tillersona, který je známý svým přátelstvím s Putinem. Tillerson se bude muset zodpovídat 11. ledna americkému Senátu, který jeho nominaci do čela ministerstva musí potvrdit.

mhMartin Hampejs, ČTK

Najdete na Lidovky.cz