Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Před vídeňským plesem nacionalistů zadržela policie šest Čechů s boxery

Láska k vlasti namísto marockých zlodějů, stojí na volebním plakátě tyrolských Svobodných | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Láska k vlasti namísto marockých zlodějů, stojí na volebním plakátě tyrolských Svobodných |

VÍDEŇ Před pátečními demonstracemi proti vídeňskému plesu nacionalisticky orientované Svobodné straně Rakouska (FPÖ) rakouská policie zadržela šest ozbrojených osob z českého autobusu. Vídeňská policie o tom informovala na svém twitterovém účtu a píše o tom také server listu Kurier.

Podle policie dosud bylo v souvislosti s plesem zadrženo dohromady 35 osob. Zraněni byli nejméně dva lidé včetně policisty, kterého ohlušil dělbuch.

Ples, který ve vídeňském zámku Hofburg od roku 2013 každoročně pořádají Svobodní, pravidelně láká levicové a anarchistické demonstranty a aktivisty bojující proti radikální pravici.

Osoby z českého zájezdového autobusu byly zadrženy na dálnici A4 východně od Vídně. Podle vídeňské policie byli zatčení „těžce“ ozbrojeni. Na přiložené fotografii je vidět vystřelovací nůž i takzvané boxery.

Dělobuchy, dýmovnice i vodní děla v ulicích Vídně

Kvůli akademickému plesu je v pohotovosti 2500 policistů. Kvůli bálu bylo nahlášeno čtrnáct protestů, kterých se podle policejních odhadů účastní asi 5 tisíc demonstrantů.

V centru rakouské metropole zpočátku protestní akce probíhaly v klidu. Postupně ale přibývalo násilností a výtržností. V Muzejní ulici se odehrály potyčky mezi zhruba třicítkou demonstrantů a policií a policie u Muzejní čtvrti zaujala pozice i s vodními děly.

PSALI JSME:

Jinde protestující odpalovali dělbuchy a házeli láhve nebo blokovali taxíky převážející plesové hosty. Před Přírodohistorickým muzeem někdo zapálil dýmovnici. Část vídeňského centra byla uzavřena. Dopravní omezení dopadlo i na tramvaje a městské autobusy.

Po loňských protestech, které ples doprovázely, vypadalo centrum rakouské metropole podle portálu krone.at jako bojiště. Zničeno bylo jedenáct policejních aut a bezpočet výloh, škody tehdy činily 500 tisíc eur (14 milionů korun). Zraněno bylo několik lidí.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...