Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ozbrojenci zabili před inaugurací afghánského prezidenta 13 lidí

Afghánistán

  9:16
KÁBUL - Nejméně 13 mrtvých si v pondělí vyžádaly dva útoky ozbrojenců v Afghánistánu, které se odehrály před inaugurací nově zvoleného prezidenta Ašrafa Ghaního. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní oficiální zdroje. Prezident se po inauguraci zavázal podepsat bezpečnostní dohodu s USA, díky níž může v zemi zůstat část amerických vojáků.

Afghánská holčička vykukuje z okna poničeného při atentátech před inaugurací nového afghánského prezidenta. foto: Reuters

V provincii Paktíja na východě země vybuchla nálož v automobilu nedaleko vládního komplexu, a poté zaútočili ozbrojenci. Při přestřelce bylo zabito sedm bojovníků Talibanu, čtyři afghánští policisté a dva civilisté.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní se dvěma zástupci a „výkonným premiérem“...
Nový afghánský prezident Ašraf Ghaní stojí vedle afghánského předsedy...
Nový afghánský prezident Ašraf Ghaní a předseda Nejvyššího soudu Abdul Salám...
Afghánská policie po příjezdu na místo sebevražedného atentátu v Kábulu.

V Kábulu vybuchla těsně před inaugurací nastražená bomba na silnici vedoucí k letišti. Zatím nejsou informace o žádných zabitých nebo zraněných osobách.

ČTĚTE TAKÉ:

Tato silnice vede od letiště k prezidentskému paláci, kde Ašraf Ghaní složil přísahu coby nový afghánský prezident. Uzavírají se tak volby, které provázela obvinění z podvodů i dlouhé handrkování o jejich výsledek.

První demokratické volby

Pětašedesátiletý Ghaní přebírá úřad po Hamídu Karzáím, který vedl zemi od pádu režimu radikálního hnutí Taliban v roce 2001. Volby byly navzdory všem problémů prvním demokratickým předáním moci v zemi.

Vyhlášení výsledků po tříměsíčním zpoždění umožnila dohoda mezi oběma soupeři z druhého kola prezidentských voleb. Ghaní a Abdulláh Adulláh se domluvili na společné vládě národní jednoty. Na základě této dohody Abdulláh souhlasil, že Ghaní se stane prezidentem, zatímco Abdulláh získá nově vytvořený post "výkonného premiéra" s rozšířenými pravomocemi.

Američtí vojáci zůstanou

Nově zvolený prezident podepíše v úterý bezpečnostní dohodu se Spojenými státy, která umožní menšímu počtu amerických vojáků zůstat v Afghánistánu i po skončení letošního roku. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na americké velvyslanectví. Na základě této klíčové dohody zůstane v zemi kontingent, jehož úkolem bude zejména výcvik afghánských bezpečnostních sil. Na přelomu roku po více než desetiletí skončí mise Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF). V zemi by ji měla vystřídat výrazně menší a nebojová operace Resolute Support (Rozhodná podpora), jejíchž asi 12 000 příslušníků by se mělo podílet na výcviku a pomoci afghánským silám. Ty nyní čítají 350 000 lidí.

Ghaního cílem je zřejmě i zlepšení vztahů s USA, ty se značně zhoršily v posledních letech vlády jeho předchůdce Hamída Karzáího. Krize ve vzájemných vztazích vyvrcholila letos, právě když Karzáí odmítl podepsat bezpečnostní smlouvu se Spojenými státy, která by Američanům umožnila zůstat v Afghánistánu po stažení mezinárodních bojových jednotek. Oba prezidentští kandidáti Ghaní i Abdulláh Abdulláh již v předvolební kampani slíbili, že dohodu podepíší.

Ašraf Ghaní

Narodil se 12. 2. 1949 v afghánské provincii Lógar.

Je vystudovaný antropolog, po studiích v Bejrútu a Kábulu získal v USA doktorát a mezi lety 1983 - 1991 přednášel na univerzitě Johnse Hopkinse.

Od roku 1991 byl zaměstnancem Světové banky a podílel se na mnoha mezinárodních projektech. Do Afghánistánu se vrátil o deset let později a pracoval jako poradce prezidenta Karzáího, později působil jako ministr financí a uvažovalo se o něm jako o možném nástupci generálního tajemníka OSN Kofiho Annana.

Ghaní je více znám v zahraničí než ve své vlasti. Platí za mezinárodně uznávaného ekonoma s pověstí temperamentního technokrata. Je předsedou komise, která má na starost přebírání odpovědnosti za bezpečnost v zemi z rukou mezinárodní koalice.

Prestižní americký časopis Foreign Policy ho v roce 2010 zařadil na seznam stovky nejvýznamnějších intelektuálů, kteří svým myšlením nejvíce ovlivnili běh současného světa.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!