Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Pákistán ohrožuje druhá vlna smrti. Vodou se šíří nemoci

Svět

  9:05
ISLÁMÁBÁD - Pětiletý Šahíd Chán se snaží udržet vědomí na nemocniční posteli, kde bojuje s těžkým průjmem, který ohrožuje jeho život. Jeho otec jen bezmocně přihlíží, ochromený představou, že ztratí svého syna - jednu z mála věcí, o které ho záplavy ještě nepřipravily.

Pákistánské dítě v evakuačním táboře foto: ČTK

Malý Šahíd je jedním z milionů dětí, které přežily záplavy, jež minulý měsíc sužovaly Pákistán, ale teď jim hrozí druhá vlna smrti v podobě vodou šířených nemocí. Jeho otec Ikramulláh utekl z města Pabbi na severozápadě země těsně před tím, než město záplavy zničily. Dvoupokojový dům a všechno v něm nechal napospas vodě, jen aby zachránil manželku a čtyři děti.

"Zachránil jsem své děti. Jsou pro mě vším," říká Ikramulláh, jehož šestiletý syn Vakar také trpí průjmem. "Teď jen sleduju, jak o ně přicházíme. Je to strašné." Deset dalších dětí leží kolem Šahída ve středisku pro léčbu průjmových onemocnění, které v Pabbi zřídila Světová zdravotnická organizace (WHO). Dvě z nich jsou v kritickém stavu.

Pitná voda chybí

Přístup k pitné vodě je v Pákistánu dlouhodobým problémem, ale záplavy situaci ještě mnohem víc zhoršily. Pobořily stoky, studně naplnily znečištěnou vodou a vyhnaly z domovů miliony lidí, kterým nezbývá než používat kontaminovanou vodu kolem sebe.

Povodně v Pákistánu

Záplavy v Pákistánu začaly na severozápadě země koncem července po extrémně silných monzunových deštích a pak se přelily na jih země podél toku řeky Indus. Zabily více než 1600 lidí, poškodily nebo zničily více než 1,2 milionu domů a zaplavily pětinu země - oblast větší, než dvojnásobek České republiky.

Vůči průjmovým nemocem jsou nejzranitelnější děti, u nichž hrozí rychlejší dehydratace. Mnoho dětí v Pákistánu bylo už před záplavami podvyživených, což oslabilo jejich imunitní systém.

Pákistánská vláda i mezinárodní humanitární skupiny se snaží dostat čistou vodu k milionům lidí postižených záplavami a zajistit léčbu těm, kdo z kontaminované vody onemocněli. Rozsah katastrofy je ale nad jejich síly; jen v minulých několika dnech přibyl další milion lidí, kteří museli před vodou utéct z domova.

Podle údajů OSN je asi 3,5 milionu dětí v bezprostředním ohrožení vodou šířenými nemocemi a u 72 tisíc dětí je vysoké riziko úmrtí.

Nemoc se stále vrací

WHO vytvořila své středisko v Pabbi před týdnem a lékaři tu už poskytli péči více než 500 pacientů, většinou dětí. Někteří pacienti byli léčeni opakovaně, říká doktor Asadulláh Chán, protože nemoc se stále vrací.

Narušený odpadní systém kontaminoval studny a vodovod ve městě, vysvětluje. "A nemoci tak neustále cirkulují, znovu a znovu dokola," dodává.

Komáři, odpadky, bakterie a divný puch

Humanitární skupiny vytvořily stejné středisko i v sousedním městě Novšera, které zničily záplavy. V posledních dnech se sem začali vracet obyvatelé, ale čekají na ně jen scény naprosté zkázy, zničené domy a ulice pokryté vrstvou bahna a trosek.

Většina lidí nemá přístup k čisté vodě a z nastalé situace těží moskyti, kteří se množí ve stojaté vodě, jež zůstala po záplavách kolem města. Lékaři se proto obávají nárůstu počtu případů malárie.

"Jsou tu všude odpadky, špína, bakterie a divný puch," říká Zahíd Ulláh, jehož synové ve věku tři a deset let se ve středisku v Novšeře léčí ze zánětu žaludku a tenkého střeva. A jediný pohled kolem mu dává za pravdu.

Dokonce i v nemocnicích a střediscích se nad pacienty vznášejí mračna much navzdory pokusům ošetřovatelů zahnat je pryč.

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...