20. srpna 2010 14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pákistán přijal miliony na povodně. Od znepřátelené Indie

Záplavy v Pákistánu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplavy v Pákistánu | foto: Reuters

ISLAMABÁD Pákistán přijal na pomoc obětem katastrofálních záplav pět milionů dolarů od Indie, která je dlouholetým rivalem Islámábádu. Jde o vzácné gesto dobré vůle mezi těmito sousedícími jadernými velmocemi, které spolu od získání nezávislosti na Británii v roce 1947 svedly již tři války.

Pákistán sužují tento měsíc nejhorší povodně v živé paměti země, které si vyžádaly již na dva tisíce obětí. Zasažena byla pětina pákistánského území a zhruba 20 milionů lidí.

Indicko-pákistánské vztahy

Jablkem sváru mezi Indií a Pákistánem je území Kašmíru, které je rozděleno mezi oba zmíněné státy.

Indie navíc obviňuje Pákistán, že poskytuje útočiště islamistům, kteří pak páchají na indickém území smrtící atentáty, jako byly kupříkladu pumové útoky v Bombaji v listopadu 2008

OSN ve čtvrtek uspořádala mimořádné zasedání s cílem urychlit pomoc postiženým. Pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší uvedl, že se mu na schůzce dostalo ujištění, že cíl OSN shromáždit na okamžitou pomoc Pákistánu 460 milionů dolarů "bude lehce splněn". Ještě ve středu přitom OSN prohlašovala, že se jí zatím podařilo sehnat pouhých 51 procent ze zmíněné částky.

S novými sliby na zasedání přišly Spojené státy, které svou pomoc zvýšily z 90 na 150 milionů dolarů, Evropská unie, jež přispěje více než 180 miliony dolarů, a Británie, která dá Pákistánu skoro 100 milionů dolarů, což je dvojnásobek původně zamýšlené částky. Sto milionů investuje i Saúdská Arábie. Čína se chystá svůj závazek oznámit dnes, během druhého kola zasedání.

Oběti povodní kritizují především pákistánskou vládu z pomalé reakce na katastrofu. Podle svědků na mnoha místech daleko účinněji fungují muslimské charitativní organizace, z nichž některé jsou napojeny na radikální organizace. Vláda tak čelí růstu popularity islamistů, s nimiž v posledních letech svádí vleklé boje.

Čtěte více

Ministr vnitra Rahmán Málik slíbil, že vláda proti takovýmto charitám rázně zakročí. "Zakázaným organizacím není vstup do zaplavených oblastí dovolen.

Lidovky.cz, ČTK