26. září 2017 9:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Palestinský útočník zabil tři izraelské policisty. Má se jednat o terorismus

Izraelská policie označila incident za teroristický útok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelská policie označila incident za teroristický útok. | foto: ČTK

TEL AVIV Tři izraelské policisty v úterý zabil a jednoho zranil palestinský střelec v židovské osadě na Západním břehu Jordánu, oznámil izraelský armádní rozhlas. Sedmatřicetiletý útočník byl při akci podle policie zabit. Palestinec ráno pronikl ve skupině dělníků k zadnímu vstupu do osady Har Adar nedaleko Jeruzaléma. Izraelské hlídce se zdál podezřelý, takže ho zastavila.

Muž zpod košile vytáhl zbraň a začal střílet. Policisté palbu opětovali a zabili ho. Policejní mluvčí označila incident za teroristický útok. Zraněný policista je  podle zdravotníků v kritickém stavu.

Podle izraelského tisku střelec pocházel z vesnice Bajr Súrík, která leží na Západním břehu Jordánu, a  měl povolení k práci v židovských osadách. Násilnosti, při nichž Palestinci na Izraelce útočí noži, střelnými zbraněmi nebo automobily, začaly v září 2015.

Zahynulo při nich na izraelské straně téměř 50 osob, na palestinské 260. Většina zabitých Palestinců byli útočníci. Naposledy v polovině srpna zaútočil na Západním břehu mladý Palestinec nožem na izraelské pohraničníky. Jeden z Izraelců byl zraněn, útočník byl zabit.

Incidenty vyprovokovaly pokusy některých židů modlit se na Chrámové hoře v Jeruzalémě, což bezpečnostní předpisy nedovolují. Židé tam sice mohou chodit, ale nikoli se modlit, i když je to podle tradice místo, kde stával židovský chrám.

Premiér Benjamin Netanjahu útok připsal systematickému podněcování k násilí ze strany palestinského vedení. Ujistil, že dům útočníkovy rodiny bude stržen.

Armáda obklíčila útočníkovu vesnici 
Netanjahu prohlásil, že útok je kromě jiného výsledkem systematického podněcování ze strany palestinské samosprávy a dalších. Očekává, že předseda samosprávy Mahmúd Abbás útok odsoudí a nebude se pokoušet jej omluvit.

„I když se stále vyšetřuje, několik věcí je jistých už nyní. Teroristův dům bude stržen, armáda už jeho vesnici obklíčila. Pracovní povolení pro Izrael budou zrušena pro všechny členy útočníkovy širší  rodiny,“ řekl premiér. Podle policie Džamál v Har Adaru několik let pracoval. Majitelé pracovních povolení jsou podle izraelského tisku pachateli podobných útoků jen zřídka.

Mluvčí palestinského radikálního hnutí Hamas k úternímu incidentu prohlásil, že „teroristický útok v oblasti Jeruzaléma je novou kapitolou v intifádě Al-Kuds, jež dokazuje, že jakékoli snahy o judaizaci nic nezmění na tom, že Jeruzalém je arabské a islámské město“, přičemž použil arabský název pro Jeruzalém. Intifáda je označení pro lidové povstání.

ČTK