Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ďábel využívá této krize, aby zasel nedůvěru, zoufalství a svár, řekl papež František při nedělním kázání

Papež František foto: Reuters

Vatikán - Hlava katolické církve už druhý rok v řadě odsloužila bohoslužbu na Květnou neděli, kterou začíná předvelikonoční svatý týden, kvůli koronavirovým opatřením v takřka prázdné bazilice svatého Petra.
  15:14

Papež František při nedělním kázání řekl, že v době pandemie covidu-19 je více než kdy jindy zapotřebí starat se o chudé, trpící a lidi v nesnázích. Pandemii využívá ďábel, aby zasel nedůvěru a zoufalství, pronesl.

V době před koronavirem obvykle zaplavily Svatopetrské náměstí ve Vatikánu desítky tisíc lidí. Letošní mše se zúčastnilo jen zhruba 120 věřících a přibližně 30 kardinálů. Všichni, až na Františka a členy chrámového sboru, měli na tvářích roušky. V Itálii platí v současné době karanténní uzávěra a Vatikán přijal podobné restrikce.

„Už podruhé prožíváme (svatý týden) v kontextu pandemie,“ pronesl papež František ve svém tradičním nedělním kázání po mši. „Minulý rok jsme byli v šoku. Tento rok jsme pod větším tlakem,“ pronesl a konstatoval, že ekonomická situace se zhoršila. „Ďábel využívá této krize, aby zasel nedůvěru, zoufalství a svár,“ uvedl rovněž podle agentury Reuters a dodal, že pandemie způsobila lidem fyzické, psychologické i duchovní utrpení.

Věřící si na Květnou neděli připomínají vjezd Ježíše do Jeruzaléma a jeho blížící se utrpení, smrt a vzkříšení. Vstupují zároveň do pašijového týdne, jenž směřuje k hlavním svátkům církevního roku - Velikonocům. Pro hlavu katolické církve to bývá jedno z nejrušnějších období roku. Letos se však všechny bohoslužby ve Vatikánu, které předcházejí Velikonocům, odehrají za omezeného počtu lidí.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat