Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Vatikán vyšetřuje obvinění proti osobnímu sekretáři Jana Pavla II. Prý kryl sexuální zneužívání v církvi

Svět

  14:39
Varšava - Vatikán vyšetřuje obvinění vznesená proti kardinálovi Stanislawu Dziwiszovi, osobnímu sekretáři někdejšího papeže Jana Pavla II. Jeho kritici tvrdí, že zametal pod koberec zprávy o sexuálním zneužívání, kterého se dopouštěli zástupci katolické církve. V sobotu o tom informovala agentura DPA.

Gobelín z podobiznou Jana Pavla II. na Bazilice svatého Petra ve Vatikáně foto: Reuters

Vatikán protestuje proti italskému návrhu zákona proti homofobii, údajně by omezil náboženskou svobodu

Na žádost Svatého stolce se na deset dnů do Polska vypravil emeritní arcibiskup janovský, kardinál Angelo Bagnasco. „Důvodem návštěvy byla i zveřejněná obvinění na adresu kardinála Dziwisze, že se během svého působení ve funkci arcibiskupa krakovského v letech 2005 až 2016 dopustil zanedbání,“ uvedla papežská nunciatura v Polsku.

Jan Pavel II.
Jeptišky pročítají noviny s Janem Pavlem II. na titulní straně.

Polská zpravodajská televize TVN24 loni na podzim vysílala reportáž, podle které nejbližší spolupracovník papeže Jana Pavla II. kryl případy sexuálního zneužívání v katolické církvi. Týkalo se to například bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka, který podle závěrů vyšetřování zneužíval děti i dospělé a zneužíval své moci nad seminaristy. Dziwisz je také podezřelý, že zametal pod koberec případy zneužívání dětí i v rodném Polsku.

Dziwisz po odvysílání reportáže všechna obvinění odmítl a označil je za pomlouvačná. Předseda polské biskupské konference Stanislaw Gondecki tehdy řekl, že doufá, že všechny otázky, které dokument vyvolává, vyjasní vatikánská komise.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...