Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Vatikán protestuje proti italskému návrhu zákona proti homofobii, údajně by omezil náboženskou svobodu

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Vatikán - Vatikán si stěžoval Itálii na návrh zákona proti homofobii, který by podle něj ve své současné podobě omezil náboženskou svobodu římskokatolické církve v Itálii. Informují o tom agentury.
  21:12

O protestu, který minulý týden zástupci Vatikánu vznesli na velvyslanectví Itálie při Svatém stolci, informoval italský deník Corriere della Sera a zprávu agentuře Reuters potvrdil nejmenovaný vatikánský činitel.

Papež František jmenoval další ženy na významné vatikánské posty, pokračuje tak v započatém trendu

Představitelům Vatikánu se nelíbí takzvaný Zanův zákon, pojmenovaný po Alessandru Zanovi, homosexuálním poslanci ze středolevé Demokratické strany. Norma prošla dolní komorou italského parlamentu a v současnosti je v jednom ze senátních výborů.

Podle Corriere della Sera se církev kvůli zákonu obává o své svobody, které získala na základě dohody s Itálií z roku 1984. Podle zdroje z Vatikánu by zákon mohl vést ke kriminalizaci církve v Itálii kvůli jejímu odmítání sňatků homosexuálů, kvůli odporu vůči adopcím dětí homosexuálními páry nebo za odmítání vyučovat genderovou teorii na katolických školách.

Ve Vatikánu začne soud kvůli sexuálnímu zneužívání v místním semináři, půjde tam o první takový proces

Návrh zákona už v dubnu kritizovali italští římskokatoličtí biskupové. Vytkli mu, že se nijak důrazně nezmiňuje o „jedinečnosti rodiny“ tvořené heterosexuálním párem.

Protest Vatikánu přivítal Matteo Salvini, šéf krajně pravicové Ligy. „Říkáme ‚ano‘ lásce ke komukoliv, ‚ano‘ boji proti diskriminaci a ‚ano‘ trestání jakékoliv formy násilí,“ uvedl. „Ale jsme proti jakékoliv cenzuře nebo proti soudům s těmi, kdo si myslí, že matka, otec a rodina jsou základem společnosti,“ dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!