5. dubna 2013 19:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež František chce tvrdé tresty pro sexuální zneužívání kněžími

Papež František  v březnu 2013 mává davu na Svatopetrském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František v březnu 2013 mává davu na Svatopetrském náměstí. | foto: ČTK

VATIKÁN Papež František chce, aby církev rázně potírala sexuální zneužívání kněžími. Řekl to na schůzce s prefektem Kongregace pro nauku víry, arcibiskupem Gerhardem Ludwigem Müllerem, uvedl Vatikán v prohlášení. Od svého zvolení do čela katolické církve v polovině března se papež nyní k sexuálním skandálům duchovních vyjádřil vůbec poprvé.

"Svatý otec zejména doporučil, aby se důsledně pokračovalo v linii započaté Benediktem XVI. při řešení případů sexuálního zneužívání mladistvých katolickými duchovními," stojí v prohlášení kongregace, z něhož citovalo Radio Vaticana. "Je nutné především prosazovat opatření k ochraně nezletilých a pomáhat všem, kteří trpěli těmito násilnými činy," upozornil papež František.

Obvinění ze zneužívání dětí kněžími

"Pro (...) církev a její důvěryhodnost je rovněž důležité vést patřičný proces s viníky a usilovat, aby jednotlivé biskupské konference zformulovaly a uplatňovaly nutné směrnice v této oblasti. Svatý otec ujistil prefekta Kongregace pro nauku víry, že se modlí za oběti sexuálního zneužívání a že této problematice stále věnuje pozornost," uvádí se rovněž v textu.

Římskokatolická církev se s obviněními, že někteří její duchovní léta zneužívali děti a jejich nadřízení se pak skandály snažili před veřejností ututlat, potýká v posledních letech čím dál častěji.

ČTĚTE TAKÉ

V roce 2009 byla zveřejněna zpráva o stovkách případů sexuálního zneužívání dětí kněžími v Irsku, které vedení církve zamlčovalo. Krizi důvěry v církev prohloubily rovněž případy zneužívání dětí a mladistvých kněžími hlášené z Německa, Belgie, Spojených států a dalších zemí.

Lidovky.cz, ČTK