25. března 2018 14:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež František zahájil mší předvelikonoční týden. V kázání vyzval mladé, aby nemlčeli

V neděli ho čeká  mše na Boží hod velikonoční, kdy pronese i tradiční poselství... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V neděli ho čeká mše na Boží hod velikonoční, kdy pronese i tradiční poselství... | foto: Reuters

VATIKÁN Papež František nedělní mší pod širým nebem na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu zahájil předvelikonoční svatý týden. Ve svém kázání před desítkami tisíc věřících vyzval mladé lidi, aby nemlčeli a nedovolili starším generacím umlčet jejich hlasy.

Papežovo kázání přichází den poté, co statisíce studentů a dalších lidí z různých částí Spojených států demonstrovaly za zpřísnění kontroly prodeje zbraní. Papež sice nezmínil přímo sobotní protesty v USA, často však odsuzuje výrobu zbraní a masové střílení, napsala agentura Reuters. 

Dnešním dnem, který v liturgickém kalendáři figuruje jako Květná neděle, vstupují křesťané do svatého týdne, vrcholu postní doby, po němž následují Velikonoce. Květná neděle připomíná podle tradice Kristův slavný vjezd do Jeruzaléma a také jeho blížící se utrpení, smrt a vzkříšení. 

Křesťané po celém světě slaví Květnou neděli.
Křesťané si připomínají vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma.

Ještě před bohoslužbou vedl papež procesí nesoucí palmové ratolesti, jimiž podle bible lidé zdravili Ježíše při jeho příjezdu do Jeruzaléma a kterými spolu s olivovými větvičkami vyzdobili věřící celé náměstí. Květná neděle bývá začátkem velmi hektického týdne pro papeže. Na Zelený čtvrtek ho čekají dvě bohoslužby, včetně jedné, při které umyje nohy 12 vězňům v římském vězení.

Tradice odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před ukřižováním. Na Velký pátek, kdy se připomíná Ježíšovo ukřižování, si František spolu s procesím projde křížovou cestu v Koloseu. V sobotu ho pak čeká vigilie ve Svatopetrském chrámu, která ukončí období půstu, a v neděli mše na Boží hod velikonoční, kdy pronese i tradiční poselství Městu a světu. 

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!