21. února 2013 15:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež odchází kvůli intrikám a skandálům, píše italský deník

Papež poprvé od oznámení rezignace promluvil k věřícím  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež poprvé od oznámení rezignace promluvil k věřícím | foto: Reuters

VATIKÁN  Papež Benedikt XVI. ve skutečnosti odstoupil kvůli korupci, rozsahu aféry Vatileaks, týkající se vynesených dokumentů, a také kvůli údajným homosexuálním vztahům vatikánských prelátů. Napsal to italský deník La Repubblica s odvoláním na nejmenovaný zdroj údajně obeznámený se zprávou o nepravostech ve Vatikánu.

Pětaosmdesátiletý Benedikt XVI. minulý týden překvapivě oznámil abdikaci s odůvodněním, že ve svém věku už na úřad nestačí.

La Repubblica píše, že 17. prosince papeži trojice kardinálů přinesla 300stránkovou tajnou zprávu o aféře Vatileaks kolem krádeže důvěrných církevních dokumentů jeho komorníkem. V dokumentu se však také psalo o homosexuálních vztazích vatikánských prelátů a jejich snadné vydíratelnosti. Ten den se údajně Benedikt XVI. rozhodl odstoupit.

KAUZA VATILEAKS

O tom, že důvody papežova odstoupení jsou jiné než zdravotní, především pak mocenské intriky v kurii, už dříve spekulovali znalci tamních poměrů. Podle italského listu kardinálové papeži před Vánocemi vyjevili přesný obraz o poměrech ve Vatikánu. Ve zprávě se hovořilo o "nečistých vlivech" na členy kurie a o síti lobbistů a finančních zájmů provázané sexuálními souvislostmi.

Tajná homosexuální síť
Někteří vysocí preláti údajně byli zvnějšku vystaveni vlivu laiků, s nimiž udržovali vztahy "světské povahy". Kardinálové dokonce údajně vytvořili tajnou homosexuální síť, která v Římě a Vatikánu organizovala sexuální schůzky. Patřili k ní i členové kurie, kteří prý jsou kvůli své sexuální orientaci vydíratelní.

Benedikt XVI. úřad hlavy římskokatolické církve opustí 28. února. Podle informací italského deníku hodlá informace o aféře Vatileaks osobně předat svému nástupci v naději, že bude dost "silný, mladý a požehnaný na to, aby podnikl nutné kroky".

Lidovky.cz, ČTK