14. února 2013 12:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež loni utrpěl úraz hlavy. Uvědomil si, že už nemá sílu

Papež Benedikt XVI. na velikonoční mši v bazilice sv. Petra v Římě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedikt XVI. na velikonoční mši v bazilice sv. Petra v Římě | foto: Reuters

VATIKÁN  Další podrobnosti ohledně papežova odchodu přináší italský tisk. Benedikt XVI. se prý uvědomil, že pro výkon funkce nemá dost sil během cesty po Latinské Americe, když se v hotelovém pokoji udeřil do hlavy a krvácel.

O tomto zranění dosud nikdo neměl ani tušení. Nejmenovaný duchovní, který tenkrát na cestě byl, ale prozradil deníku , že "po zranění byly papežovy vlasy a polštář špinavé od krve". Přesto ale pokračoval ve svém plánovaném programu.

"To zranění nebylo nijak hluboké či hrozivé. Koberec, polštář, všechno bylo rychle vyčištěno. A rána se schovala pod čapku," popsal duchovní.  Papež se zranil jedné noci během pobytu v Mexiku, udeřil se do hlavy, když ve svém pokoji po tmě hledal vypínač.

Druhý den měl mít pak dlouhou promluvu se svým lékařem. Ten mu měl mimo jiné říci: "Teď už víte, Svatý otče, proč se mi nelíbí tyto cesty?" Lékař zdůrazňoval zejména zvýšenou námahu, kterou musí Svatý otec vykonat.  Jeho slova se prý vryla papežovi hluboko do mysli. "Uvědomil si, že už nemá fyzickou sílu, aby zvládal tyto dlouhé cesty, změny časových pásem, tíhu svých závazků," popsal prelát.

Náročné cesty
I šéf vatikánského deníku L´Osservatore Romano ve svém článku nedávno uvedl, že právě po cestě do Mexika a na Kubu loni na jaře se papež rozhodl, že odstoupí.  Během návštěvy Kuby se tehdy setkal i s Raúlem a Fidelem Castrovými. S druhým jmenovaným měli dokonce žertoval o jejich věku. "Ano, jsem starý, ale mohu pořád dělat svou práci," měl tenkrát odvětit Svatý otec.

Vatikán v úterý rovněž potvrdil, že papež podstoupil před třemi měsíci utajenou operaci, při které mu lékaři nahradili kardiostimulátor. Benedikt XVI. odejde ze svého úřadu 28. února. V období od 15. do 20. března by pak mělo být zahájeno konkláve, které bude vybírat jeho nástupce.

Tereza Šupová , jvJana Vrubelová