2. prosince 2018 7:16, aktualizováno  17:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež odmítá homosexuály v církevních řadách. ‚Nejsou slučitelní s kněžským způsobem života,‘ má jasno

Toto požehnání papež pronáší vždy na Boží hod vánoční a velikonoční. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toto požehnání papež pronáší vždy na Boží hod vánoční a velikonoční. | foto: Reuters

Vatikán Papež označil homosexualitu za módní záležitost. V církevních řadách si lidi „s tímto hluboce zakořeněným sklonem“ mít nepřeje. Hlava katolické církve, která se jinak vyslovuje proti diskriminaci homosexuálů a leseb, to podle německého týdeníku Der Spiegel uvedla v rozhovoru pro knihu Fernanda Prady La fuerza de la vocación (Síla poslání), která vyjde v několika jazycích v pondělí. Zklamala tak věřící z řad homosexuálů, kteří doufali, že by tento papež mohl dát impuls pro změnu katolické věrouky.

Papež František je znepokojen tím, že homosexuálové mohou získat kněžské svěcení, a myslí si, že projevy náklonnosti ke stejnému pohlaví nemají mezi duchovenstvem co dělat. Přítomnost homosexuálů v řadách kléru je podle Františka „velmi vážnou záležitostí“. Papež se domnívá, že by do církevních seminářů a církevních řádů přístup mít neměli, protože je prý „chybou“ věřit, že účast homosexuálů na kněžské výuce „není až tak strašná“. „Tento druh lásky není slučitelný s kněžským způsobem života,“ říká papež v knize.

02.prosince 2018 v 07:04, příspěvek archivován: 02.prosince 2018 v 07:18

Pope Francis has been quoted in a soon-to-be published book as saying that having gays in the clergy "is something that worries me" and remarking that some societies are considering homosexuality a "fashionable" lifestyle. https://t.co/GPcLrjCHbZ https://t.co/Cx5Mc7oBor

„Otázka homosexuality je velmi vážná, vyžaduje adekvátní rozlišování od samého počátku spolu s kandidáty, jedná-li se o tento případ. Musíme být nároční. Zdá se, že v našich společnostech je homosexualita téměř módní a tato mentalita jistým způsobem ovlivňuje také život církve,“ citovala papeže česká sekce Radia Vaticana.

Současná hlava katolické církve bývá považována v otázce homosexuality v církvi za poměrně liberální. Například v roce 2013 papež řekl, že církev by neměla věřící soudit na základě sexuální orientace, a to ani v případě, že se jedná o kněze. Jeho předchůdce Benedikt XVI. byl v této věci jasným zastáncem konzervativní linie a zastával názor, že muži s homosexuální orientací by na kněžství aspirovat neměli. Nyní se ale ukazuje, že František tento názor do značné míry sdílí.

V knižním rozhovoru papež například vzpomíná na slova jednoho řeholníka, který se mu prý kdysi svěřil s tím, že když se ptal představeného na homosexuály v řadách církevních seminaristů, bylo mu řečeno, že „nejde o nic vážného, pouze o projev citové náklonnosti“.

„To je chyba. Nejde o pouhý projev citové náklonnosti. V zasvěceném a kněžském životě není prostor pro tento typ citové náklonnosti. Právě proto církev doporučuje, aby lidé s tímto druhem hluboce zakořeněné tendence nebyli přijímáni ke kněžské službě či k zasvěcenému životu. Kněžská služba či zasvěcený život není jejich místo,“ komentoval tento příběh papež

„Musíme nabádat homosexuální kněze, řeholníky a řeholnice, aby s poctivostí žili celibát, a především, aby byli důsledně zodpovědní, usilovali o to, aby nikdy nepohoršovali ani svou komunitu ani věřící svatý Boží lid dvojím životem. Je pro ně lepší, aby kněžskou službu nebo zasvěcený život opustili, než aby žili dvojí život,“ řekl k tomu nyní podle Radia Vaticana papež v knižním rozhovoru.

Již v létě František vysvětlil, že homosexuální páry pro něj nepředstavují rodinu. Lidé prý nyní hovoří o různých formách rodiny, ale rodinou podle božího obrazu jsou pouze muž a žena. Papež také na Fóru katolických rodin pochválil ty ženy a muže, kteří odpouštějí svým nevěrným manželům a manželkám a čekají, až se jejich partneři vrátí zpět. „Je to svatost, která vše odpouští z lásky,“ pravil zástupce Ježíše Krista na zemi.

ČTK