16. června 2013 19:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež při mši nabádal k víře v život. A požehnal motorkářům

Do Říma se sjelo na sto tisíc motorkářů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Říma se sjelo na sto tisíc motorkářů. | foto: Reuters

VATIKÁN Papež František ve Vatikánu vyzval k víře v život a k jeho respektování. Při mši na Svatopetrském náměstí věnované oslavě encykliky Radostné zvěsti života (Evangelium Vitae), vyhlášené papežem Janem Pavlem II., také mimo jiné požehnal stovkám milovníků motorek Harley Davidson.

Kolem 100.000 vlastníků těchto strojů se o víkendu sjelo do Říma na oslavu 110. výročí americké firmy vyrábějící motorky této značky. Dnes se shromáždili na třídě Via della Conciliazione, která ústí na náměstí Svatého Petra. Už ve středu zástupci společnosti Harley Davidson, sídlící ve Wisconsinu, předali Františkovi darem dva motocykly.

Papež se v proslovu k encyklice Evangelium Vitae věnoval daru života a souvisejícím problémům, jako jsou například potraty a eutanazie.

ČTĚTE TAKÉ:

"Často člověk nezvolí život, nepřijme radost zvěstování života, ale nechá se vést ideologiemi a logikou, které nerespektují život a vytvářejí mu překážky," konstatoval nejvyšší představitel římskokatolické církve v narážce na toto téma.

Taková rozhodnutí jsou podle něj často "diktována egoismem, sobeckými zájmy, touhou po zisku, po moci, po rozkoši, nikoli láskou, hledáním dobra v druhých". "Výsledkem je, že živoucí Bůh je nahrazován lidskými a pomíjivými idoly, které nabízejí okamžité opojení, ale které jsou nakonec nositeli nových otroctví a smrti."

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.