24. září 2015 8:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pár hodin po přísaze odstoupil. Řecký ministr končí kvůli výrokům na Twitteru

Premiér Alexis Tsipras nařídil prověření výroků nového ministra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Alexis Tsipras nařídil prověření výroků nového ministra. | foto: Reuters

ATÉNY Z nové řecké vlády odstoupil jeden z náměstků jen několik hodin poté, co vláda složila přísahu. Dimitris Kammenos oznámil rezignaci kvůli rozruchu, který způsobil svými poznámkami na twitteru. Kammenos se v minulosti netajil antisemitismem, homofobií a protievropskými postoji.

V nové vládě sestavené po nedělních volbách měl být státním ministrem pro infrastrukturu, dopravu a sítě. Dostal se do ní jako člen koaliční nacionalistické strany Nezávislí Řekové.

Premiér Alexis Tsipras nařídil vůdci Nezávislých Řeků Panosovi Kammenosovi, aby názory svého jmenovce prověřil. Jde o výroky staršího data. V jednom z nich například Kammenos tvrdí, že 11. září 2001, tedy v den teroristických útoků na New York, nepřišel do práce ani jeden z 2500 židovských zaměstnanců Světového obchodního střediska, čímž naznačoval, že za atentáty jsou Židé.

Známá je také koláž z jeho internetové stránky, na níž byla fotografie vstupní brány do koncentračního tábora v Osvětimi a místo originálního nápisu Arbeit macht frei tam byla v řečtině věta Zůstáváme v Evropě. Kammenos tak kritizoval tvrdé podmínky Evropy při vyjednávání o řeckém dluhu.

„Řekl, že jestli je to všechno pravda, bude Kammenos odvolán,“ sdělil jeden z jeho poradců. Jeden z poslanců SYRIZY označil jmenování Kammenose za ostudu, opoziční socialisté ze strany PASOK tvrdí, že jde o „zjevné porušení základních principů politické levice“.Proti jmenování Dimitrise Kammenose do nové vlády se v Řecku ozvala kritika, a to i z řad Tsiprasovy levicové SYRIZY. Tsipras byl v době středeční vášnivé diskuse o Kammenosovi právě na summitu v Bruselu a do Řecka poslal koaličním partnerům vzkaz se žádostí, aby mu minulé Kammenosovy výroky vysvětlili.

Dimitris Kammenos se rychle omluvil, ale sdělil také, že o jeho twitterový účet se stará 15 jeho spolupracovníků a že je možné, že byl zneužit. „Osobně se omlouvám všem, koho se to mohlo dotknout. Rasismus, homofobii a antisemitismus kategoricky odmítám,“ uvedl v omluvném prohlášení.

Levicová SYRIZA vyhrála nedělní volby a k sestavení koaliční vlády jí stačilo získat pouhých deset mandátů nacionalistů z Nezávislých Řeků. Jejich vůdce Panos Kammenos se stal ministrem obrany. Přísahu vláda složila ve středu.

ČTK
J. Tobby kammenos 13:07 24.9.2015