Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pašeráci přišli s novou taktikou, hází děti přes plot. USA zveřejnily drastické záběry z hranic s Mexikem

Svět

  12:36
Nové Mexiko/Praha - Zoufalé rodiny s vidinou lepšího života pro své děti platí pašerákům, aby potomky dostali na druhou stranu hranic. Ti k transportu využívají i nehumánní praktiky. Bezpečnostní kamery v Novém Mexiku zaznamenaly, jak dva překupníci shazují na odlehlé poušti malé dívky z vysokého plotu. Počty případů v USA narůstají, podle analytiků spoluvinu nese Bidenova administrativa.

Hranici mezi Mexikem a USA současně tvoří nejen přírodní překážky, ale série již existujících bezpečnostních opatření včetně zdí, senzorů a kamer. foto: ČTK/AP/Dario Lopez-Mills

Hraniční stráž Spojených států zachránila v pouštní oblasti Nového Mexika dvě ekvádorské sestry. Video incidentu zveřejnil ve čtvrtek americký úřad pro kontrolu hranic (CBP), informuje zpravodajství CNN. Noční kamera zachytila dva pašeráky, kteří vylezli na čtyřmetrový plot dělící USA a Mexiko, v rukou drželi dvě dívky ve věku 3 a 5 let. Delikventi následně shodili sourozence z plotu a okamžitě utekli. „Hned jak obě děti dopadly na zem, pašeráci opustili oblast a bezbranné malé dívky zanechaly na severní straně hranic,“ shrnula americká CBP v prohlášení.

Bidena tíží krize na jižní hranici. Migrace z Mexika může výrazně pomoci republikánům

Hraniční kontrola si záběru na kamerách všimla a vyrazila zraněným dívkám na pomoc. Obě byly převezeny do nemocnice, po ošetření je pracovníci uložili do detenčního zařízeni a nyní se rozhoduje o jejich dalším osudu. Americké úřady na vyšetřování pachatelů spolupracují s mexickými státními složkami.

Pracovníci americké Pohraniční stráže u plotu na hranici s Mexikem.
Nejdelší pašerácký tunel mezi USA a Mexikem.

„Nehumánní způsob, kterým pašeráci zneužívají děti, přičemž vydělávají peníze na jejich rodičích, je trestný a morálně zavrženíhodný,“ komentoval incident Gloria Chavez, šéf buňky CBP v texaském El Pasu, poblíž kterého k události došlo. „Tento měsíc utonula šestiměsíční holčička, když ji (pašeráci) hodili do řeky,“ pokračoval ředitel. „Děti jsou výjimečně zranitelné, když padnou do rukou pašeráků. Je velké riziko, že je využijí a ohrozí,“ dodal Chavez. Závěrem pochválil pohraniční pracovníky, kteří dle jeho slov zachraňují životy každý týden.

Humanitární krize

Americké úřady mají problémy s narůstajícím přílivem migrantů skrze hranice s Mexikem. Každý měsíc se do země dostane okolo 100 000 běženců, hranici denně překročí 500 dětí bez doprovodu rodičů, za únor se jejich počet oproti minulému roku zdvojnásobil, píše zpravodajský kanál Al Jazeera.

Analytici serveru American Prospect vinu přičítají i administrativě nově zvoleného prezidenta Joa Bidena, který přislíbil reformu migrační politiky. Šéf Bílého domu zachoval krizové opatření implementované jeho předchůdcem Donaldem Trumpem, které usnadňuje deportaci, omezuje možnosti překročení hranic a žádosti o azyl v době pandemie. Demokrat však provedl jednu změnu - opatření uvolnil pro děti, a to údajně z části zapříčinilo poslední nárůst případů.

Biden hájil postup kolem migrace, většina běženců je prý nadále odmítána

Joe Biden čelí od nástupu do funkce tlaku, a postupně převažuje dojem, že situaci na hranicích vláda nezvládá. Minulou středu proto washingtonský předák pověřil řešením krize viceprezidentku Kamalu Harrisovou, ta má vyjednat spolupráci s partnery z Mexika a Střední Ameriky, jak informoval server Lidovky.cz

Americké zpravodajství CNN uvádí, že v uprchlických táborech na území USA se nyní nachází 17 650 opuštěných dětí, z toho 5 676 v detenčních zařízeních CBP, v jednom z nich v současné době čekají i zachráněné dívky.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!