Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Pátrání po letu MH 370 pokračuje, úřady však mírní naděje

USA

  10:00aktualizováno  13:54
KUALA LUMPUR/SYDNEY - Mezinárodní tým vedený Austrálií v odlehlé oblasti Indického oceánu dále pátrá po pohřešovaném letadle společnosti Malaysia Airlines. Hledá místo, kde podle čtvrtečního oznámení australského premiéra Tonyho Abbotta satelit zaznamenal dva objekty, které by mohly být částmi zmizelého Boeingu-777. Místopředseda australské vlády Warren Truss sdělil, že předměty se už mohly potopit, protože satelity je zachytily před pěti dny.

Pátrání po zmizelém letu MH370. foto: Reuters

"To, co bylo tak dlouho na hladině, tam už možná není. Mohlo se to potopit a klesnout na dno," sdělil Truss novinářům v Perthu.

Pátrání však stále pokračuje a účastní se ho letadla z Austrálie, Nového Zélandu i USA. O víkendu se k nim mají připojit letadla z Číny a Japonska.

V Indickém oceánu se našly objekty, které by mohly být troskami Boeingu 777.

Důvěryhodné vodítko. Ale nic víc

Naději na to, že by nalezení a identifikace předmětů mohla odpovědět na otázky kolem pohřešovaného letadla, zmírnil také malajsijský ministr dopravy Hishammuddin Hussein. Řekl novinářům, že dostává pravidelné informace z pátrání, ale zatím nic nepotvrzuje domněnku, že jde o trosky hledaného letadla.

Vyšetřovatelé uvedli, že předměty objevené v jedné z nejodlehlejších částí zeměkoule, jsou "důvěryhodným vodítkem" - ale ničím víc. "Je to to nejnedostupnější místo, jaké si na Zemi můžete představit, ale jestli tam něco je, pak to najdeme," řekl Abbott novinářům na Papui-Nové Guinei, kde je na návštěvě. "Dlužíme to rodinám těch, kdo byli na palubě," dodal.

Vyšetřovatelé mají podezření, že let 370, který krátce po půlnoci 8. března odstartoval z Kuala Lumpuru do Pekingu, byl úmyslně odkloněn tisíce kilometrů od své plánované trasy. Soustřeďují se především na teorie únosu či sabotáže, ale nevyloučili ani technické problémy.

Komplikované pátrání

Zdroj blízký pátrání, na který se odvolává agentura Reuters, uvedl, že může trvat "několik dní", než se podaří zjistit, zda objekty zaznamenané satelitem pocházejí z pohřešovaného letounu. Ve čtvrtek pátrání zkomplikoval silný vítr, oblačnost a déšť. Ani den poté není počasí příliš dobré a hrozí, že se ještě zhorší.

Pátrání ztěžuje také odlehlost samotné oblasti, kde by se možné části letadla mohly nacházet. Od okraje australského pobřeží je vzdálená 1600 kilometrů a leží na půl cesty k pustým ostrovům Antarktidy. Letadlům trvá čtyři hodiny doletět na místo a při přeletech tak stráví víc času než samotným pátráním.

"Je to velmi dlouhá cesta na místo pátrání a bohužel letadla mají palivo jen na hodinu nebo dvě pátrání, než se musí vrátit na pevninu k dotankování," řekl stanici ABC Warren Truss, který v době pobytu Abbotta v zahraničí funguje jako výkonný premiér. "Je to velmi složité a náročné pátrání. Počasí není moc dobré a hrozí, že se ještě zhorší," dodal.

Jeden z objektů, které zachytily satelity, je 24 metrů dlouhý a druhý pět metrů. V oblasti by mohly být další, řekl novinářům John Young z nouzové divize Australského úřadu pro námořní bezpečnost. "Je to vodítko, a je to patrně nejlepší vodítko, jaké právě máme," řekl Young. Přesto ale varoval, že může jít například o kontejnery spadlé z lodí, i když větší ze zaznamenaných objektů je delší než běžné přepravní kontejnery.

Příbuzní naději neztrácejí

Wen Wan-čcheng, otec jednoho z čínských cestujících na palubě malajsijského letadla, které je už téměř dva týdny pohřešované, se stále drží naděje. "Můj syn stále žije. Můj syn stále žije," říká 63letý Wen z provincie Šan-tung. "Nevěřím těm zprávám. Myslíte, že uvěřím, že můj syn zemřel? Můžu uvěřit, že je někde v moři?" dodal.

Na palubě letu číslo 370 letecké společnosti Malaysia Airlines bylo celkem 239 lidí, z nichž většinu tvořili Číňané. Jejich příbuzní už skoro dva týdny čekají na zprávy v hotelu Lido v Pekingu.

A zatímco někteří tvrdí, že tohle "nejsou žádné nové zprávy", jiní vypadali poté, co Austrálie zveřejnila své snímky, mnohem sklíčeněji než v předchozích dnech.

Plačící ženy na tiskové konferenci malajsijské vlády o pátrání po zmizelém letadle.

Část z nich si při odchodu z konferenční místnosti zakrývala tvář před cvakajícími fotoaparáty. Další prošli rychle kolem čekajícího davu novinářů a vypadali trochu dezorientovaně, zatímco hledali východ.

"Už toho mám dost. Tvrdí, že mají nové informace, ale pak je zase popřou," prohlásil jeden muž rozčíleně. Další dodal, že příbuzní chtějí už konečně nějaké potvrzené zprávy. "Čekáme, pořád jenom čekáme. Nemůžeme reagovat na zprávy, dokud nebudou potvrzené," řekl.

Uvnitř konferenční místnosti se odehrála další hněvivá konfrontace mezi příbuznými a oficiálními činiteli Malaysia Airlines, které viní z nedostatečného informování. "Podvádíte nás. A mučíte nás," prohlásil jeden muž.

Chceme zpátky své blízké

Další znovu zopakovali možnost, že příbuzní zahájí hladovku. "Jsme tady, abychom se dozvěděli pravdu. Nemusíme jíst, nemusíme spát. Můžeme odmítnout vaši péči. Chceme zpátky své příbuzné. Nechceme, abyste je obětovali politickým šarvátkám." Online diskusní skupina, kterou zorganizovali příbuzní některých cestujících prostřednictvím oblíbené čínské mobilní aplikace WeChat, bzučela zvýšenou aktivitou poté, co se rozšířila zpráva o australském nálezu. Někteří vkládali příspěvky plné paniky, zatímco jiní vyzývali ke klidu a unaveně připomínali, že z většiny podobných "objevů" za posledních 13 dní se vyklubal falešný poplach.

V hotelu Lido příbuzní píší své vzkazy na velkou tabuli nedaleko místnosti, kde činitelé letecké společnosti pořádají denní informační schůzky. "Mami a tati, prosím vraťte se v pořádku domů," stojí v jednom z nich. "Váš syn na vás čeká." "Drahý tati, prosím vrať se bezpečně domů," stojí v jiném. "Bolí mě srdce, když tě nemám u sebe. Chci vidět tvou tvář a držet tě za ruku. Chci, abys mi říkal, co mám dělat."

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...