Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Záznam z kokpitu hledaného boeingu: zmizel v 'mrtvém místě'?

USA

  7:50aktualizováno  8:30
KUALA LUMPUR - Záznam z kokpitu zmizelého letadla společnosti Malaysia Airlines nenaznačuje nic podezřelého. Vyplývá to z přepisu konverzace pilotů s kontrolní věží, který zveřejnil britský deník The Daily Telegraph. List přinesl záznam posledních 54 minut komunikace druhého pilota Fariqa Abdula Hamida s leteckými dispečery. Jeho poslední slova v sobotu 8. března v 1:19 zněla: "Dobře, dobrou noc."

Pátrání po letadle probíhá už několikátý den. foto: Reuters

Od té doby po letadle, které směřovalo z Kuala Lumpur do Pekingu, nejsou žádné stopy.

Podle analytiků, kteří přepis konverzace pro britský deník zkoumali, hlášení vypadají "zcela běžně". Dvě věci nicméně považují za podivné. Tou první je vzkaz z kokpitu v 1:07, kdy pilot říká, že letadlo se pohybuje ve výšce 35.000 stop (10.668 metrů). Toto oznámení nebylo potřeba, protože pilot to samé věži sdělil již o šest minut dříve.

Na druhou stranu je ale pravdou, že právě v 1:07 odeslal svou poslední zprávu z letadla identifikační systém ACARS, který byl následně ručně odpojen. A vyšetřovatelé se domnívají, že k tomu došlo ještě předtím, než druhý pilot Hamid pronesl svá poslední slova.

Mrtvé místo pro únos letadla

Druhou zvláštní věcí, která naznačuje, že zmizení letadla nemusela být nehoda, je podle odborníků to, že ke ztrátě komunikace s letadlem a změně jeho trasy došlo při předávce od leteckých dispečerů z malajsijského Kuala Lumpur dispečerům ve vietnamském Ho Či Minově Městě. "Kdybych chtěl ukrást letadlo, toto by byl moment, kdy to udělám," uvedl bývalý britský pilot Stephen Budygan. Jak dodal, v tomto okamžiku totiž existuje určité "mrtvé místo", kdy jedinkrát během letu nemusel být letoun ze země vidět.

Odborníci mapují let a zjišťují možné scénáře neštěstí.

Pátrání po ztraceném letadle nepřineslo ani v pátek žádný výsledek. Mezinárodní tým pod australským vedením dnes ráno opět zahájil pátrací akci v odlehlé oblasti Indického oceánu, kde podle čtvrtečního oznámení australského premiéra Tonyho Abbotta satelit zaznamenal dva objekty, které by mohly být částmi zmizelého Boeingu-777.

Vyšetřovatelé mají podezření, že letadlo bylo úmyslně odkloněno tisíce kilometrů od své plánované trasy. Soustřeďují se především na teorie únosu či sabotáže, ale nevyloučili ani technické problémy. Prověřovali i oba piloty letadla, nic zvláštního ale neobjevili.

Do pátrací akce je střídavě zapojeno více než 40 lodí a 40 letadel z desítky zemí světa. Malajsijské úřady rovněž požádaly Spojené státy, zda by jim nemohly zapůjčit i podmořská pátrací zařízení, která mají k dispozici, uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby. Americký ministr obrany Chuck Hagel podle mluvčího slíbil, že posoudí, jestli by to bylo možné a zároveň i užitečné při pátrání po zmizelém letadle.

Po zmizelém letadle se pátrá už třetí týden, zatím bez úspěchu

  • Pátrání po zmizelém malajsijském boeingu vstoupilo do třetího týdne, žádné stopy po dopravním letadle se ale zatím nenašly. Mezinárodní pátrací týmy rozšířily oblast v Indickém oceánu, kde kvůli satelitním snímkům už několikátý den intenzivně hledají případné trosky stroje s 239 lidmi na palubě, který se z radarů ztratil 8. března během cesty z Kuala Lumpuru do Pekingu.
  • Do odlehlé oblasti Indického oceánu nasměrovaly záchranáře nedávné satelitní snímky, jež na hladině ukázaly objekty, které by mohly být troskami letadla. Lodě a letadla dané místo systematicky pročesávají od čtvrtka, zatím ale nezaznamenaly úspěch. Práci jim navíc komplikuje nepříznivé počasí.
  • Pátrací akci koordinuje australská námořní záchranná služba AMSA, která na sobotu stanovila letadlům a lodím prověřit oblast o rozloze 36.000 čtverečních kilometrů, tedy plochu velkou přibližně stejně jako Švýcarsko.
  • Místo je vzdálené přes 2500 kilometrů od australské pevniny a cesta k němu trvá letadlům přinejmenším tři hodiny. V sobotu na místo zamířilo šest letadel, včetně tří námořních hlídkových letounů Lockheed Martin P-3 Orion, které jsou vybavené radarem, sonarem a infračervenými senzory a dokážou s pomocí magnetického detektoru najít objekty potopené i 300 metrů pod hladinou.
  • Do akce se zapojilo také Japonsko a Čína, jejíž občané tvořili většinu cestujících zmizelého letadla. Na cestě do Austrálie jsou dvě čínská letadla a třetí bude brzy následovat. Pátrání pomáhá i pět čínských lodí, včetně ledoborce Sněžný drak, který se na přelomu roku podílel na dramatické záchranné akci, jež měla osvobodit ruskou výzkumnou loď Akademik Šokalskij uvízlou v ledu u Antarktidy.
  • Zmizení boeingu na lince MH370 zůstává i po dvou týdnech záhadou. Vyšetřovatelé mají podezření, že letadlo bylo úmyslně odkloněno tisíce kilometrů od své plánované trasy. Soustřeďují se především na teorie únosu či sabotáže, ale nevyloučili ani technické problémy. Prověřovali i oba piloty letadla, nic zvláštního ale neobjevili.
Autoři: ,