Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

‚Peklo přichází.‘ Evropu zasáhne vlna masivních veder, teplota přesáhne i 40 °C

Svět

  5:00
PRAHA - Od Španělska až po Německo zažijí Evropané bezprecendentní vedra, která budou lámat více než 70 let staré rekordy. Vysoké teploty, za kterými stojí vlna teplého vzduchu ze Sahary, zasáhnou i Česko. Český hydrometeorologický úřad očekává největší vedra právě v nadcházejících dnech a teplota by se ve středu měla dostat až k 37 °C. Největší vedro zažijí obyvatelé Poohří, Polabí a pak lidé v metropolích.

Vlna masivních veder přichází z Afriky foto: Accuweather

„Vzhledem k zástavbě a kumulaci tepla může být dosaženo velmi vysokých teplot v Brně a Praze, obecně tedy ve velkých městech,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí ČHMÚ Martina Součková. Hlavní město by pak s přihlédnutím k předpovědi meteorologů mělo během středy vyslat do ulic kropící vozy. Praha ale není jediná. Ve větším měřítku se na vedra chystá i Paříž a další evropská hlavní města.

Česko podle meteorologů čeká teplý týden. Letní počasí bude i v červenci, vyplývá z měsíčního výhledu

„Bojím se, aby lidé vedro nepodcenili. Především pak ti, kteří pravidelně chodí cvičit ven, nebo se opalovat,“ uvedla na tiskové konferenci francouzská ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová.

Teplotní výkyv je podle meteorologů v tuto roční dobu značně neobvyklý a způsobily ho bouřky nad Atlantikem a vysoký tlak ve střední Evropě. Tato kombinace následně „vysála“ teplý vzduch z Afriky. „V červnu je to situace méně obvyklá. Takovéto situace připadají spíše na červenec,“ vysvětlila mluvčí ČHMÚ Součková.

Na podobný fakt upozornil i Emmanuel Demaël z kanálu Météo-France. Podle něj je takováto teplotní vlna abnormální „protože zasáhne (Francii) tak brzy v červnu – to jsme nezaznamenali od roku 1947“.

Zeleň pomáhá v boji s vedrem

Paříž tak již chystá řadu opatření včetně nových fontánek na vodu, venkovních bazénů, ale také místností, kde se lidé budou moci zchladit. Podle meteorologů by se totiž v Paříži koncem týdne měla teplota vyšplhat na 37 °C a v Lyonu dokonce ke 39 °C.

Hlavnímu městu Francie v boji vedrem pomáhají i nové plány na rozšíření zelených ploch – do konce roku 2020 vytvoří na 100 hektarů zelených střech a stěn po městě. Radnice také plánuje vysazení 20 tisíc stromů a podpoří i vznik komunitních zahrad. Všechna tato opatření pomáhají snižovat teplotu ve městech, což potvrzují i meteorologové.

U polárního kruhu bylo 31 °C. Nad Ruskem se objevila teplotní anomálie

A zatímco v ostrovních letoviscích jako je Mallorca, Menorca nebo Malta nevystoupá teplota nad 35 stupňů, bude ve Španělsku pocitová teplota místy dosahovat až 47 stupňů.

„Peklo přichází,“ komentovala na Twitteru nadcházející vedra španělská meteoroložka Silvia Laplanaová. Předpověď společnosti AEMET totiž ve španělských údolích Ebro, Guadiana a Guadalquivir předpokládá teploty až ke 42 °C. Úřady tak již vydaly varování před lesními požáry.

24.června 2019 v 08:10, příspěvek archivován: 25.června 2019 v 15:45

VIDEO: El infierno is coming. https://t.co/j0iGEYF0ge

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

El infierno is coming. https://t.co/j0iGEYF0ge

Přípravy na vedra podnikla i Itálie, která očekává „nejintenzivnější vlnu veder za dekádu“. Nemocnice se tak chystají na nemoci spojené s vedrem a ministerstvo zdravotnictví již upozornilo armádní lékaře, aby byli připraveni zaskočit do nemocnic v případě krize.

Pokuty za koupání ve fontánách

Město Řím vydalo varování před zdravotními riziky spojenými s odpadem a ve městě již bylo pokutováno několik turistů za koupání a ochlazování v městských fontánách

Sabina Krügerová z německého meteorologického úřadu Deutscher wetterdienst (DWD) uvedla, že teplotní rekord 38,2 °C z roku 1947 pravděpodobně padne ke konci týdne. V Berlíně odborníci očekávají teploty podobné Praze a Paříži, tedy kolem 37 °C, zatímco ve Frankfurtu by se v pátek měla teplota vyšplhat až ke 39 stupňům. DWD v pondělí varovala občany, aby se v nadcházejících vedrech „vyhnuli pobytu venku mezi 11 a 15 hodinou“.

Autor: