Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Teplé počasí rozpouští ledovce na Everestu. Výstup bude ještě nebezpečnější, varuje vědec

Svět

  7:36
Káthmándú - Mount Everest a okolní vrcholky hor jsou stále více znečištěné a jejich okolí se otepluje. Blízké ledovce proto tají znepokojujícím tempem, kvůli čemuž bude výstup na nejvyšší horu světa v budoucnu ještě nebezpečnější než nyní. Tvrdí to americký vědec John All, který tento region dlouhodobě sleduje. Letos při pokusu o zdolání Everestu zemřelo 11 lidí, což je nad průměrem posledních let.

Turista si fotí Mount Everest, který je schovaný v mracích v oblasti Solukhumbu, která je také známá jako oblast Mount Everest. foto: Reuters

Jedenáctá oběť za deset dní. Američan zlezl nejvyšší hory všech světadílů, osudnou se mu stala fronta

Podle Alla je sníh v oblasti znečištěný do hloubky a také překvapivě tmavý. „V praxi to znamená, že sníh se tvoří kolem malých kousků nečistot, čímž je vlastně uvězní a stahuje dolů,“ citovala ho agentura AP. Jeho tým v oblasti zkoumal sněhovou pokrývku i rostliny několik týdnů.

Snímek zachycuje frontu horolezců, kteří se snaží zdolat nejvyšší horu světa....
Fronty tvořící se při výstupu na Mount Everest.

„Stále teplejší počasí velice rychle rozpouští ledovce a sníh kolem Everestu. I když se přežene bouře, tak se to (napadaný sníh) během několika hodin rozpustí,“ pokračoval vědec. „Ledovce kvůli globálnímu oteplování dramaticky ubývají,“ dodal s tím, že jak se bloky ledu zmenšují a slábnou, jsou stále nebezpečnější pro horolezce.

Tým vědce Alla měl v plánu v rámci výzkumu zdolat Everest i vedlejší horu Lhoce, o výstup se ale kvůli dobrému počasí pokoušelo příliš mnoho lezců, a tak svůj záměr změnili. Vylezli pouze do sedla mezi oběma horami ve výšce 8000 metrů nad mořem.

Sebrané vzorky vědci po návratu do Spojených států podrobí analýze a následně o výsledcích vydají zprávu.

Na Mount Everestu přeplněném lezci zemřeli další dva lidé, za týden je mrtvých už deset

Podobný výzkum All se svým týmem provedl už v roce 2009. „Za posledních deset let se toho v horách hodně změnilo a všechny ty změny jsou negativní z hlediska životního prostředí a dlouhodobého přežití ledovců,“ uzavřel vědec.

Autor: