24. května 2019 14:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Everestu se stála mnohahodinová fronta. Zemřeli tam čtyři horolezci, doplatili na vyčerpání

Horolezec před Mount Everestem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horolezec před Mount Everestem | foto: Reuters

Káthmándú Stovky horolezců, kteří se rozhodli využít tento týden příznivého počasí ke zdolání Mount Everestu, byly při výstupu na vrchol nejvyšší hory světa nuceny čekat v mnohahodinové frontě. Podle místních médií tato skutečnost pravděpodobně přispěla ve středu a ve čtvrtek ke smrti čtyř lidí. Počet mrtvých či pohřešovaných na Everestu v jarní lezecké sezoně, která začala v březnu, tak vystoupil na 15, uvedla agentura Reuters.

Ve čtvrtek dospělo na vrchol Mount Everestu více než 120 horolezců. Na úzké stezce pod vrcholem tak vznikla „dopravní zácpa“ a členové expedic byli nuceni strávit v extrémní nadmořské výšce, vystaveni mrazivým teplotám, podstatně delší čas, než předpokládali. Někteří na to doplatili vyčerpáním, dehydratací a nakonec i smrtí.

Everest a ledopád
Nejvyšší hora světa v záplavě slunečních paprsků.

Mezi oběťmi jsou dvě ženy a jeden muž z Indie. Všem třem se podařilo ve čtvrtek vystoupit na špičku 8850 metrů vysoké hory, cestou zpět ale zkolabovali a už nebylo možné je zachránit.

24.května 2019 v 07:13, příspěvek archivován: 24.května 2019 v 14:29

Fronta na Everest.... to chceš https://t.co/mTsyClX473

Ve středu, kdy nejvyšší horu světa zdolalo na 200 horolezců a jejich průvodců, přišel na Everestu o život 54letý Američan Lynn Cash. Ztratil vědomí, když fotografoval na vrcholu hory. Šerpové mu poskytli první pomoc a snesli ho do čtvrtého výškového tábora, muž ale cestou zemřel, sdělil organizátor expedice.

„Cash, který po sobě zanechal manželku a čtyři děti, zemřel, když se snažil splnit si sen o zdolání nejvyšších hor sedmi kontinentů,“ napsala na facebooku jeho dcera Danielle Cooková. Televizi NBC řekla, že příčina smrti jejího otce zatím nebyla oficiálně stanovena, ale rodina je přesvědčena, že dostal infarkt. Podle Šerpů zřejmě podlehl výškové nemoci.

Nepál vydal pro jarní lezeckou sezonu povolení k výstupu na Mount Everest 379 horolezcům, z nichž každý je doprovázen ještě horským vůdcem. Sezona končí tento měsíc.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz