Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Jaroslavli chyboval i personál letiště

Svět

  17:55
MOSKVA - Ruská prokuratura vydala zprávu o prověrce na jaroslavlském letišti Tunošna, kde se loni v září zřítil letoun Jak-42 s hokejisty místního hokejového klubu Lokomotiv. Kontroloři odhalili řadu závad během přípravy k osudnému startu i v režimu práce celého letiště.

Potápěči pátrali v troskách letadla po černých skříňkách, které objasní příčinu tragédie. Hledání jim komplikoval fakt, že část letounu skončila v řece Volze. foto: ČTK

Podle sdělení prokuratury se zaměstnanci letiště v kritický den dopustili řady chyb. Před startem nezvážili zavazadla hokejistů, a tak došlo k tomu, že celkové zatížení letadla bylo o polovinu vyšší, než vykazovaly dokumenty.

Letiště kromě toho nemělo řádný přehled o rozmístění letadel na ploše, chyby shledali kontroloři i v režimu práce letištního lékařského střediska a ve stavu letištní plochy a startovací dráhy.

Všechny zjištěné nedostatky byly podle prokuratury k dnešnímu dni již odstraněny a viníci byli potrestáni. Podle dřívějších expertíz byla nicméně hlavním důvodem tragédie chyba pilotů.

Hokejová tragédie

Při startu do Minska loni počátkem loňského září se na letišti Tunošna u Jaroslavle zřítil dopravní letoun, na jehož palubě zahynulo 44 lidí, většinou hokejistů místního klubu Lokomotiv.

Zapálené svíčky na Staromětském náměstí v Praze plápolají za české hokejisty.

Zapálené svíčky na Staromětském náměstí v Praze plápolají za české hokejisty.

Mezi mrtvými byla i trojice českých reprezentantů Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček a Slovák Pavol Demitra. Tragédii přežil pouze palubní inženýr Alexandr Sizov.

Příčiny neštěstí loni vyšetřovala komise Mezistátního leteckého výboru (MAK), který koordinuje provoz ve vzdušném prostoru států bývalého SSSR.

Hlavní příčinou tragédie bylo podle závěrů MAK bezděčné brzdění pilota při startu. Posádka prý nebyla dostatečně přeškolena ze starších typů Jak-40 a jeden z pilotů byl pod vlivem léku, který je s řízením letadel neslučitelný.

ČTĚTE TAKÉ:

Závěry MAK počátkem letošního roku soudně napadli příbuzní členů posádky s odkazem na nedostatečnou kvalifikaci kontrolorů. Podle zpráv ruského tisku moskevský soud odmítl žalobu projednávat se zdůvodněním, že MAK jako mezinárodní organizace požívá práva imunity.

"MAK požívá práva diplomatické imunity, protože je součástí mezivládní smlouvy o civilním letectví," uvedl moskevský soud.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat