21. října 2014 10:53, aktualizováno  12:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pistorius byl za zabití z nedbalosti odsouzen k pěti letům vězení

Oscar Pistorius u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oscar Pistorius u soudu | foto: Reuters

Handicapovaný atlet Oscar Pistorius byl za zabití z nedbalosti přítelkyně Reevy Steenkampové odsouzen k pěti letům ve vězení. Soudkyně Thokozile Masipaová vynesla verdikt o trestu více než sedm měsíců po zahájení procesu. Za druhé provinění, střelbu na veřejnosti v restauraci, dostal sedmadvacetiletý jihoafrický sportovec podmínku.

Žalobce i obhajoba se proti rozsudku mohou do dvou týdnů odvolat. Rodina Steenkampové i příbuzní Pistoriuse ovšem v rozhovorech s novináři naznačili, že jsou s verdiktem spokojeni. „Jsem rád, že už je to za námi,“ řekl reportérům otec Steenkampové Barry. Podle právního zástupce Dupa de Bruyna má rodina pocit, že spravedlnosti bylo učiněno za dost.

Okamžitě po vynesení rozsudku se ovšem objevila neshoda mezi obžalobou a obhajobou v interpretaci toho, jak dlouho bude muset Pistorius ve vězení zůstat. Podle obhajoby si musí odpykat jednu šestinu trestu (deset měsíců), než bude moci požádat o podmíněné propuštění do domácího vězení. Podle státního zástupce je minimální doba jedna třetina (20 měsíců).

Mírný trest prý nahlodá víru ve spravedlnost

Státní zástupce pro šestinásobného paralympijského šampiona, jenž byl v září soudkyní zproštěn obvinění z vraždy, požadoval v pátek ve své závěrečné řeči minimálně desetileté vězení. Obhajoba navrhovala tříleté domácí vězení v kombinaci s veřejně prospěšnými pracemi.

Masipaová ve svém zdůvodnění rozsudku prohlásila, že nevazební trest by byl špatným signálem pro společnost a dala za pravdu státnímu zástupci, podle něhož by příliš mírný verdikt mohl veřejnost přimět k tomu, aby vzala právo do vlastních rukou. Zároveň ale dodala, že součástí práva je i milost. Zdůraznila, že v zemi neexistuje dvojí právo, jedno pro chudé a druhé pro bohaté.

Ze soudní síně odvedla Pistoriuse ostraha přímo do zadržovací cely v budově soudu. Atlet se cestou rozloučil se svými příbuznými stiskem ruky. Z cely by měl být odpoledne policejní eskortou převezen do vězení.

Podle dřívějších informací jihoafrické agentury EWN by mohl Pistorius poslán do ústředního vězení v Pretorii do křídla s vysokou ostrahou, kde je umístěn i uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř, který je v JAR obviněný z únosů a mučení. Ve zvláštním oddělení je pouze šest cel a na vězně dohlíží speciální jednotka.

Pistorius, jenž se stal díky startům v závodech zdravých sportovců mezinárodní celebritou, loni na Svatého Valentýna zastřelil přes dveře koupelny ve svém domě modelku Reevu Steenkampovou. Podle svého tvrzení si přítelkyni spletl s vetřelcem.

Proces se slavným závodníkem s podkolenní amputací obou nohou začal 3. března. Podle původních plánů měl trvat do 20. března, nakonec ale verdikt o vině padl až po více než 40 jednacích dnech 12. září. Dalších pět dní trvalo projednávání o výši trestu. Za zabití z nedbalosti hrozilo Pistoriusovi až 15 let vězení, vyváznout ale mohl i s podmínkou.

ČTK

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.